BALIKESİR ALTIEYLÜL İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

1-Akademik Alanda Uygulanacak Çalışmalar

1-Akademik Alanda Uygulanacak Çalışmalar

1. AKADEMİK ALANDA UYGULANACAK OLAN ÇALIŞMALAR

1.1 Yüz yüze/uzaktan eğitim faaliyetleri sürecinde okul ortamından uzak kalan öğrenciler için kişisel, eğitsel ve mesleki rehberlik faaliyetlerinin sürdürülmesi, rehber öğretmen eksikliği yaşayan okulların tespit edilmesi ve bu okullarda eksikliğin giderilmesine yönelik ilçe müdürlükleri tarafından çalışmalar yapılır. Rehberlik Araştırma Merkezinden rehber öğretmen ihtiyacı olan okullara destek sunulur.

1.2 Covid-19 salgın dönemi sonrasında yüz yüze eğitimin başlamasından önceki süreçte okula uyum programı kapsamında tüm kademelerdeki öğrencilere yönelik eğitim - öğretim kurumları tarafından gerekli rehberlik çalışmaları yapılır.

1.3 Yüz yüze/uzaktan eğitim ve öğretim faaliyetleri kapsamında yapılacak olan akademik çalışmalar sınıf rehber öğretmenlerinin takibi ile gerçekleştirilir.

1.4 Okul Rehber Öğretmenleri tarafından 8.ve 12. Sınıf öğrencilerinin verimli ders çalışmaları için kişiye özel ders çalışma programları hazırlanır.

1.5 Okul Proje Yürütme Komisyonu başkanlığında, okul rehber öğretmeni tarafından öğrencilerin başarı gelişimine yönelik rehberlik faaliyetleri(ders çalışma alışkanlıklarını kazandırmak, öğrencilerin motivasyonunu artırmak, medya okuryazarlığını artırmak, sınav kaygısını ve teknoloji bağımlılığını azaltmak vb.) yüz yüze/çevrimiçi olacak şekilde düzenlenir.

1.6 Okullarda 8. ve 12. Sınıflar için Danışman Öğretmen(Eğitim Koçluğu) sistemi oluşturulur ve bu sisteme göre okul kapasitesine uygun olarak öğretmen - öğrenci eşleşmesi yapılır ve öğretmenler sorumlu oldukları öğrencilerin izleme ve takibini yüz yüze/çevrimiçi ortamda yapar.

1.7 Okul Proje Yürütme Komisyonu, okulun bir önceki yıla ait merkezi sınav sonuçlarına bakarak durumunu analiz eder, okul başarısını düşüren faktörleri belirleyerek okul başarısını artırmaya yönelik gerekli tedbirleri alır.

1.8 Okul müdürlüğü tarafından 8. ve 12. Sınıflar için Destekleme ve Yetiştirme Kursları, branşlar bazında öğrenciye verimli olacak biçimde akademik başarıyı artırma odaklı düzenlenir.

1.9 İl Millî Eğitim Müdürlüğü, İlçe Millî Eğitim Müdürlükleri ile okul/kurumlar tarafından Balıkesir Üniversitesi, Bandırma 17 Eylül Üniversitesi, Rehberlik ve Araştırma Merkezleri, Halk Eğitimi Merkezleri ve eğitim alanındaki STK'lar ile işbirliği yaparak, akademik alanda yapılacak çalışmalara yönelik yönetici, öğretmenlerin mesleki gelişimlerine katkı sağlamak ve motivasyon düzeylerini artırmak amacıyla yüz yüze/uzaktan eğitim yoluyla kurs ve seminerler düzenlenir.

1.10 İl Millî Eğitim Müdürlüğü, İlçe Millî Eğitim Müdürlükleri ile okul/kurumlar tarafından akademik alanlarda (TÜBİTAK yarışmaları, ulusal/uluslararası yarışmalar, Teknofest, Beyim Olimpiyatları, Akıl ve Zekâ Oyunları vb.) öğretmenlerin öğrencilere danışmanlık/rehberlik yapabilmesi ve öğrencileri bu çalışmalara yönlendirebilmesi için öğretmenlere yüz yüze/çevrimiçi bilgilendirme toplantısı düzenler.

1.11 Eğitim Bilişim Ağı (EBA) Akademik Destek modülü üzerinden gerçekleştirilecek çevrimiçi sınavların analiz ve değerlendirme sonuçlarının Okul Proje Koordinatörü tarafından 5 gün içerisinde; İl Millî Eğitim Müdürlüğü Ölçme Değerlendirme Merkezi'ne bildirilmesi sağlanır.

1.12 Okul Proje Yürütme Komisyonu tarafından, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) Akademik Destek modülü üzerinden gerçekleştirilen her bir sınavın sonucu, bir önceki sınav sonucuyla karşılaştırılır, yüz yüze/uzaktan eğitim yoluyla gerçekleştirilen faaliyetler ile destekleme ve yetiştirme kurslarında öğrencilerin konu eksikliklerinin giderilmesi sağlanır.

1.13 İl genelinde; izleme ve değerlendirme sınavlarında başarı gösteren öğrenciler İlçe Millî Eğitim Müdürlükleri tarafından ödüllendirilir. Ayrıca okullar, okul aile birliğinin desteğini alarak kendi okulunda başarı sağlayan öğrencileri de ödüllendirir.

1.14 İl Proje Hazırlama ve Teknik Ekibi tarafından, ildeki kamu kurum ve kuruluşlarıyla işbirliği yapılarak "Yüz Yüze/Çevrimiçi Balıkesir Kariyer Günleri" düzenlenir.

1.15 İl Proje Yürütme Kurulu her ay belirleyeceği bir ilçede İlçe Proje Yürütme Kurulu ile aylık ve dönemlik olacak şekilde yüz yüze/çevrimiçi toplantı düzenler ve projenin planlı yürütülebilmesi için değerlendirmelerde bulunur.

altieylul10meb.gov.tr Bahçelievler Mahallesi Sanat Okulu caddesi No1/18 Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 244 45 11 / 95 / 99

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.