BALIKESİR ALTIEYLÜL İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

100 Okul 100 Öğretmen 100 Fikir Projesi Aralık Ayı Okullarımızdan Gelen Çalışmalar

100 Okul 100 Öğretmen 100 Fikir Projesi Aralık Ayı Okullarımızdan Gelen Çalışmalar

 

 

EDİP GÜRCÜN İLKOKULU

"ATIKLARDAN OYUNCAK TASARLIYORUM"

Amaç: Atık malzemelerin doğal çöp olmadığının, geri dönüştürülebilir malzemeler olduğunun farkına varmak.

Tüketimin artığı ve çevremizin hızla kirlendiği günümüzde öğrencilere geri dönüşüm bilinci kazandırmak adına böyle bir projeyi başlattık. Bu Projede yakın hedeflerimizde atık malzemelerden bir oyuncak tasarlamak varken uzak hedeflerimizde ise doğaya karşı saygılı olmak, çevremizi korumak, her alanda tutumlu olmak ve bu dünyayı paylaştığımız tüm canlıların yaşama hakkına dolaylı olarak katkı sunmak vardır.

Bu kadar çok atık oluşmasının sebepleri ve bu sebeplerden birinin de atık malzemelerin gerektiği şekilde geri dönüştürülmediği, toplumda konu ile ilgili farkındalığın yeteri düzeyde olmadığı, öğrencilerin küçük yaşta bilinçlenmesini ne derce önemli olduğu bu projenin temel gerekçesini oluşturmaktadır.

Sonuç:

·         Çeşit çeşit ve renk renk tasarlanan birbirinden güzel oyuncaklar okulda sergilendi.

·         Hayallerindeki dünyayı gerçekle buluşturan miniklerin oyuncakları büyük beğeni topladı.

·         Öğrencilerde atık malzemelerin çöp olmadığının farkındalığı oluşturuldu.

·         Geri dönüşüm konusunda bilinçlenen öğrenciler ve aileler sosyal ve doğal çevrelerine karşı örnek davranışlar sergilediler.

Yürütücü Öğretmen: Özlem ŞAHİN

 

FAHRİ KİRAZ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ

"GELECEĞİM SAĞLIK OLSUN"

Balıkesir ili Altıeylül ilçesi Fahri Kiraz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Gıda Teknolojisi ve Çocuk Gelişimi ve Eğitimi bölümleri ile projenin genel amacı olarak sağlıklı yaşamı destekleyen, güvenilir, hem lezzet hem sağlık prensibiyle hareket eden uzun süreli işbirlikleri ve geleneksel üretim yöntemlerini amaçlayan toplumla paylaşmayı odaklanan iyi bir yaşam hareketidir.

Bu doğrultuda besleyici ve sağlıklı oluşu herkes tarafından kabul edilen bir süt ürünü olan yoğurt ürününü Gıda Teknolojisi alanı olarak sağlıklı, güvenli olarak üretmek temel hedefimizdir. Aynı zamanda güvenilir uzun süre kullanılabilecek nesilden nesile aktarabilecek sağlık prensipleriyle üretilmiş 0-72 ay çocuklarına sağlıklı oyuncak üretimi temel hedefimizdir.

Yürütücü Öğretmen: Semih KANATLAR

 

FEVZİ ÇAKMAK İLKOKULU

"YANINDAYIM HAYDİ BİRLİKTE BAŞARALIM"

Amaç: Montessori yaklaşımı akademik gelişimi desteklemekle birlikte, çocukların kendilerine özgü birey olduklarına ve kendi kapasiteleri doğrultusunda öğrendiklerine de odaklanabilmeyi sağlamaktır.

1900'lerin başlarında Roma'da Dr. Maria Montessori tarafından geliştirilen bu yaklaşımın merkezinde çocuk vardır ve öğretmen çevreyi hazırlamak ve çocuğun çevresi ile etkileşime geçmesinden sorumludur. Montessori yaklaşımı akademik gelişimi desteklemekle birlikte, çocukların kendilerine özgü birey olduklarına ve kendi kapasiteleri doğrultusunda öğrendiklerine de odaklanmaktadır. Ayrıca, özgüven, inisiyatif, konsantrasyon, düzenlilik, ne istediğini bilme, bağımsızlık, başkalarına olan saygıyı geliştirme bu yaklaşımı nitelemektedir.

Montessori eğitiminin uygulandığı sınıflar, belirli yaş gruplarına ait çocukların ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak tasarlanmış ortamlardır. Dr. Maria Montessori, bu tür bir sınıftaki deneysel öğrenmenin dil, matematik, fen, müzik, sosyal etkileşimler ve başka birçok şey üzerine daha derin bir anlayışa yol açtığını keşfetti.

Montessori yönteminin uygulandığı sınıflarda her bir materyal, çocuğun doğal ilgi alanları ile mevcut aktiviteler arasında bir uyumluluk yaratarak, çocuk gelişiminin farklı yönlerini destekler. Çocuklar, kendi deneyimleriyle ve kendi hızlarında öğrenebilirler. Montessori eğitiminde, tüm insanlarda varolan doğal meraklarını her an giderme özgürlüğüne sahip olan çocuklar, bu sayede ömür boyu sürecek öğrenme deneyimleri için sağlam bir temel oluşturabilirler.

Montessori eğitimi ortamları, çocukların öğrenimini doğumdan ortaokula kadar destekler.

 

Yürütücü Öğretmen: Nevzat CANGAZA

 

GAZİOSMANPAŞA İLKOKULU

"TAŞ BOYAMA SERGİSİ"

Amaç: Taş ve geri dönüşüm malzemeleri kullanılarak taş boyama ve kompozisyon oluşturularak, okul-öğrenci-veli işbirliği içinde yapılan çalışmalarda öğrencilerimizin yeteneklerini açığa çıkarmak, velilerimizi okulla daha çok işbirliği içine sokabilmek, okul ile öğrenci arasında,  okul ile çocuk arasında köprü görevi gören velilerimize ulaşma ve onları eğitim- öğretim sürecine dahil edip okul- aile işbirliğini sağlamaktır.

 Bunun yanı sıra, Bakanlığımız 2023 Vizyonu kapsamında her çocuğun içindeki cevheri açığa çıkarmayı da hedeflemekteyiz.

Yürütücü Öğretmen: Tuğçe Şeyda DOGAN

 

GENERAL KEMAL BALIKESİR ORTAOKULU

"BU PANODA SAĞLIK VAR"

Amaç: Günlük hayatımızın pek çok alanında rastladığımız karekod uygulamalarına dair farkındalık oluşturmaktır.

Etkinlik gönüllü öğrencilerden oluşan ekibin aylık olarak belirlediği tema kapsamında seçtiği resim, slogan vb. gibi materyalleri karekoda dönüştürmüş ve öğrencilerin sürekli kullandığı panoda sergilenmiştir.

Yürütücü Öğretmen: Hilal KARAKIŞ

 

ÖZEL EYLÜL AKADEMİ ANADOLU LİSESİ

"İLETİŞİMDE HAYIR DİYEBİLMEK"

Projenin Amacı: Akran Zorbalığını Önlemek Ve Daha Kararlı Bireyler Yetiştirebilmek

Faaliyetler:

·         Sunum

·         Konuya İlişkin Öğrencilerin Hissettikleriyle İlgili

·         Videolar

·         Fotoğraflar

Yürütücü Öğretmen: Nagehan KAHYA

 

10-12-201910-12-201910-12-201910-12-201910-12-201910-12-201910-12-201910-12-201910-12-201910-12-201910-12-201910-12-201910-12-201910-12-201910-12-201910-12-201910-12-201910-12-201910-12-201910-12-201910-12-201910-12-201910-12-2019

 

 

 

altieylul10meb.gov.tr Bahçelievler Mahallesi Sanat Okulu caddesi No1/18 Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 244 45 11 / 95 / 99

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.