BALIKESİR ALTIEYLÜL İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

100 Okul 100 Öğretmen 100 Fikir Projesi Kapsamında Okullarımızdan Gelen Çalışmalar

100 Okul 100 Öğretmen 100 Fikir Projesi Kapsamında Okullarımızdan Gelen Çalışmalar

ALTIEYLÜL REHBERLİK ARAŞTIRMA MERKEZİ

ÇOCUKLARDA OKUMA GÜÇLÜĞÜ VE MÜCADELE İÇİN AİLE DESTEĞİ PROJESİ

Projenin amacı; okuma sorunları nedeniyle akademik başarısızlık ve bunun paralelinde öğrenim hayatında sosyal ve duygusal sorunları ortadan kaldırılmasına yönelik önleyici tedbir olarak: okuma problemlerinin  ana-sınıflarında tespit edilerek aileye ve çocuğa yönelik destek sistem ve stratejilerin oluşmasını sağlamaktır.

 

Faaliyetler:

1) İlçe çapında sorunlar anketler yolu ile tespit edildi.

2) GMK Ajansına Proje yazıldı

3) 16 ana sınıfı ve rehber öğretmen EROT Erken Okuryazarlık test Sertifikası aldı

4) Ana sınıflarda tüm öğrenciler taramadan geçirildi okuma zorluğu çekebilecek risk gruplar tespit edildi

5) Öğrenci veliler durum hakkında bilinçlendirildi. Alınması gereken tedbirler belirlendi

 

 Proje Yürütücüsü:Erhan Adilay

 

100.YIL MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ

"MİKRO BALIKESİR MAKRO AVRUPA STAJINDA" PROJESİ

Proje Özeti:

Günümüz teknolojisinin birçok alanda yararlandığı elektronik bir eleman olan mikrodenetleyiciler, kısıtlı miktarlarda olsa da hafıza birimlerine giriş-çıkış uçları sayesinde, tek başlarına çalışabilirler. Tüm donanımı oluşturan farklı elektronik parçalar ile iletişim kurabilir, uygulama ve hafızası gereği çeşitli fonksiyonları gerçekleştirebilirler.  En basit elektronik saatlerden otomatik çamaşır makinelerine, robotlardan fotoğraf makinelerine, LCD monitörlerden biyomedikal cihazlara ve endüstriyel otomasyondan elektronik bilet uygulamalarına kadar pek çok elektronik uygulamada mikrodenetleyiciler kullanım alanı bulmuşlardır.

Projemiz ulusal ajans tarafından 2 refakatçi öğretmen 10 öğrenci olarak hibe desteği almaya hak kazanmıştır. Elektrik elektronik teknolojileri alanından 2 öğretmen, 11. sınıfta okuyan 10 öğrencinin katılımıyla projemiz gerçekleştirilmiştir. 1 Elektrik Elektronik Teknolojisi alanı öğretmeni, 5 Elektrik Elektronik Teknolojisi alanı öğrencisi 19/01/2019 ? 01/02/2019 tarihleri arasında İtalya'nın Modena Şehrinde, Iscom Formazione Modena okulunun ortaklığıyla, 1  Elektrik Elektronik Teknolojisi alanı öğretmeni, 5 Elektrik Elektronik Teknolojisi alanı öğrencisi 03/06/2019 ? 16/06/2019 tarihleri arasında Letonya'nın Daugavpils şehrinde Profesionalas izglitibas kompetences centrs Daugavpils tehnikums okulunun ortaklığı ile projenin gerçekleşmesi sağlanmıştır.

Proje Çıktıları:

Öğrencilerimiz, teorik ve pratik olarak aldıkları bilgi ve becerilerini, staj yaparak geliştirmişler, Elektrik Elektronik Teknolojileri Alanında öğrenimlerini sürdüren öğrencilerin  farklı disiplin ortamlarında, adaptasyon yetenekleri artmıştır, Avrupa'daki denk eğitim kurumlarıyla entegrasyonunun sağlanmıştır, öğrencilerimizin kişisel beceri ve yeterlilikleri geliştirilmiştir kültürler arası iş birliği artırılmıştır.

Proje Yürütücüsü: Mesut KARABULUT

ALTIEYLÜL HALK EĞİTİM MERKEZİ

HAYATIN İÇİNDEYİZ SANATLA BERABERİZ PROJESİ

Altıeylül Halk Eğitimi Merkezi ve ASO Müdürlüğü olarak Altıeylül Toplum Ruh Sağlığı Merkezi ile işbirliği içinde ''Hayatın İçindeyiz Sanatla Beraberiz'' projesi başladı. Hedef kitle ilçemiz Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde sürekli tedavi görmekte olan ve ne yazık ki toplumsal yaşamda farkındalık ve kabul edilme, toplumsal yaşama uyum sıkıntısı yaşayan bireylerdi.

Proje kapsamında öncelikle Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde görev yapan doktorlar,  hemşireler ve diğer çalışanlarla birlikte merkezde tedavi gören vatandaşlarımızın özellikle toplumsal uyum, kendini ifade becerisi, günlük yaşam becerileri gibi alanlarda gelişimlerine eğitim yoluyla nasıl katkıda bulunulabilir? sorusunun yanıtını arandı. Bunun yanı sıra kendi ayakları üzerinde durabilen,  ekonomik bağımsızlığı yolunda çaba harcayan ve sonuca ulaşan bireyler haline gelmeleri de projenin asıl hedefiydi.

Bu görüşmeler neticesinde kurs alanları belirlendi.  Resim, Ebru, Takı Tasarım, Ahşap , Drama ve Sağlıklı Beslenme kurslarına başlandı. Tüm eğitimler boyunca yalnızca beceri kazandırma ile sınırlı kalmayıp İlimiz Gençlik Spor Müdürlüğü bünyesindeki gönüllülerimizle eğlenceli etkinlikler, geziler ve ziyaretler gerçekleştirildi.  

Süreç içinde kursiyer artık bağımsız çalışmalar yaparak çeşitli hediyelik ve dekoratif  ürünler  ortaya çıkardılar. Kursiyerlerin birbirinden değerli ürünleriyle onların kendi eserlerini tanıtmaları amacıyla ilimiz müze salonunda ''Hayatın İçindeyiz Sanatla Beraberiz'' adlı sergisi 20-22 Mart 2019 tarihinde ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Kurslarda bu eğitimleri alan kursiyerler hem kendilerini birey olarak daha rahat ifade etmeye başlamış olup, hem de yaptıkları takıları, tabloları, ahşap ürünleri satarak aynı zamanda kendi bütçelerine ve ülke ekonomisine katkıda bulunmuş oldular.

Proje Yürütücüsü: Özlem ÖZALP

ALTIEYLÜL ORTAOKULU

GÜVENLİ OKUL PROJESİ

Ucuz ve kolay ulaşılabilir sentetik uyuşturucular yüzünden gençlerin hayatı tehdit altında, Sokaklarda, park ve bahçelerde yarı baygın dolaşan ya da yatan gençlerin varlığı, bu endişe ve korkuyu daha da çok gözler önüne seriyor. Bu nedenle öğrenci, öğretmen ve veliler uyuşturucu maddelerin zararlarına karşı bilinçlendirilmelidir. Okul odaklı önleme kapsamında, rehber öğretmenler ve kolluk gücü işbirliğiyle gerçekleştirilen önleme faaliyetleriyle gençlerin zararlı alışkanlıklardan korunması hedeflenmiştir. Öğrencilere, öğretmenlere ve okul yöneticilerine zararlı alışkanlıklardan korunma ve sağlıklı yaşam konularında bilinçlendirme çalışmaları yapılmaktadır. Okul çevresindeki suç riski bulunan internet kafe, büfe, oyun salonlarının denetlenmesi için ilgili birimlerle işbirliği yapılmaktadır. Okulumuzda okul müdürünün başkanlığında ilgili birimlerin, okul-aile birliği ve velilerin yer aldığı bir güvenlik ekibi kurularak tüm okul paydaşlarında güçlü bir güvenlik bilinci yaratılmaktadır.

Ayrıca okulumuzda öğrencilere yangın, sel, deprem konularında anlatım ve sunumların yanında uygulamalı çalışmaların yapılması hedeflenmiştir.

Proje Yürütücüsü: Hayrullah AYGÜN    

 

 

 

16-10-201916-10-201916-10-201916-10-201916-10-201916-10-201916-10-201916-10-201916-10-201916-10-201916-10-201916-10-201916-10-201916-10-201916-10-201916-10-2019

altieylul10meb.gov.tr Bahçelievler Mahallesi Sanat Okulu caddesi No1/18 Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 244 45 11 / 95 / 99

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.