BALIKESİR ALTIEYLÜL İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Haziran Dönemi Mesleki Çalışma Programı

2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Haziran Dönemi Mesleki Çalışma Programı

2023-2024 eğitim öğretim yılı haziran dönemi mesleki çalışma programının açılış toplantısı Hüma Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleştirildi. Millî Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin'in, öğretmen ve okul yöneticilerine hitabını İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Ali Tatlı, İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Çetin Keren ve İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Sayın Hüseyin Aşık,  okul idarecilerimiz ve öğretmenlerimiz ile birlikte dinledi.

Hüma Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleştirilen buluşmada, Millî Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin'in hitaplarındaki, mesleki çalışmaların ana ekseni olan "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" detaylı bir şekilde ele alınarak yüz yüze seminer döneminin en verimli biçimde geçirilmesi için temennilerde bulunuldu. 

"Bu mesleki çalışmaların temel konusu Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli"

Mesleki çalışmaların temel konusunun Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli olduğunu vurgulayan Millî Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin, "Kıymetli Öğretmenlerim, uygulanmak üzere hazırlıkları tamamlanan öğretim programlarının sadece son bir yıldaki etütlerle şekil almadığını hatırlatmak isterim. On yıl önce başladığımız ve yürüttüğümüz bir çalışmanın neticesi olarak ortaya çıktı. Bu noktaya ulaşırken hazırlık sürecinde ihtiyaç analizi çalışmaları, kapsamlı toplantılar, uzun soluklu istişareler ve kamuoyundaki yansımalar üzerinden raporlamalar, değerlendirmeler yaptık. Bütün bu birikim, geçen yıl yaz aylarında bir veri olarak alındı ve bu veriler sistematik hâle getirildi. Modelin beceriler çerçevesi oluşturulurken yaptığımız çok açık çağrıya icabet eden akademisyen, öğretmen ve diğer eğitim paydaşlarının katılımıyla çalıştaylar düzenledik. Sonrasında da her bir ders için oluşturulan komisyonlar, yüzlerce toplantı yaparak müfredatın hazırlıklarını tamamladı. Geçtiğimiz yaz aylarından itibaren 1000'den fazla öğretmen ve akademisyen ile toplantılar düzenledik, 260 akademisyen 700'ün üzerinde de öğretmen bu toplantılara sürekli katıldı. Görüşlerine başvurulan akademisyenler ve öğretmenlerle 1000'in üzerinde eğitim paydaşı, ortak çalıştı. Bakanlık merkez teşkilatındaki bütün birimler de müfredat için yoğun bir çalışma yürüttü. İki haftalık askı sürecinin ardından "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli", Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca son eleştiri, görüş, öneri ve paylaşımlar doğrultusunda revize edildi ve son şekline ulaştırıldı." ifadelerini kullandı. 

Ayrıca yeni müfredatın önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren okul öncesi, 1, 5 ve 9. sınıflarda kademeli şekilde uygulanmaya başlayacağını ifade eden Millî Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin, "Yeni tanımlanmış becerilerle 2024-2025 eğitim öğretim yılına başlayacağız. Hepimize hayırlı olmasını diliyorum." dedi. Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Öğretim Programları ile ilgili öğretmenlerin, aklına takılan hususları formatörlerle istişare etmelerini istedi. 

 

25-06-202425-06-202425-06-202425-06-202425-06-202425-06-2024

 

altieylul10meb.gov.tr Bahçelievler Mahallesi Sanat Okulu caddesi No1/18 Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 244 45 11 / 95 / 99

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.