BALIKESİR ALTIEYLÜL İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

5. Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri

5. Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri


Gaziosmanpaşa Anadolu Lisesi öğrencilerinin tarih derslerine, değerlerine ve okullarına olan ilgilerini arttırmak      

     Gaziosmanpaşa Anadolu Lisesi öğrencilerinin tarih derslerine, değerlerine ve okullarına olan ilgilerini arttırmak, okullarında iyi vakit geçirerek aidiyet duygularını pekiştirerek devamsızlıklarını azaltmak için başlatılmıştır. Bunun için öncelikle Türk Zeka ve Strateji oyunu olan mangala oyunu öğretilmiş ve akabinde bu oyunun kendi yaşadıkları köylerde Yalakkaya oyunu olarak oynanıldığı ve unutulmaya başlandığı tespit edilmiştir. Bu aşamada çalışmamızın değerler eğitimi kültür kodları kademesi başlamıştır. Kendi yaşam çevrelerinde geçmişlerine ait Yalakkaya ve Aşık oyunları derlenmiş ve bu oyunlar öğrencilerimize öğretilmiştir. Özlerinden gelen ve unutulan bu oyunlar hemen rağbet görmüş ve bu oyunlar sayesinde öğrencilerimize aidiyet duygusu, kendi kültürlerine ilgi ve sevgi, oyunları öğrendikleri ebeveynlerine saygı, oyunları öğrenir ve oynarken sosyalleşme vb. birçok kültürel değer yaşayarak öğretilmiştir. Bu oyunlarımızın ve taşıdıkları kültür kodlarının tüm okullarca da öğrenilmesi sürdürülebilirliği, yaygınlaştırılabilirliliği ve çarpan paydaş etkisinin daha da çok artması için Gaziosmanpaşa Anadolu Lisesi Proje ekibi öğrencileri Emircan Kılıçaslan, Yaren Gül, Melike Dündar. Melek Çıtak, Gülistan Çevik ve Kadir Topçunun katılımlarıyla Okul Müdürü Ali Darun’un destekleriyle 5. Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri çalışmalarına başvurusu yapılmıştır.

 

      Bölgesel Ödül almaya layık görülmüştür.

     Eğitim ve öğretim alanında özgün ve modern uygulamaların ödüllendirilerek teşvik edilmesi ve paylaşımının sağlanması amacıyla yürütülen “Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri” ne 2016-2017 eğitim ve öğretim yılında 3357 başvuru yapılmıştır. İlk olarak, değerlendiriciler tarafından elektronik ortamda,  proje raporları değerlendirilmiş, bunun sonucunda 189 çalışma saha ziyaretine kalmıştır. Gerçekleştirilen saha ziyaretlerinin ardından 106 çalışma Bölgesel Ödül almaya layık görülmüştür. İlçemiz Gaziosmanpaşa Anadolu Lisesinin  ‘YALAKKAYA VE AŞIK DEĞERLERİMİZLE KARIŞIK” isimli çalışması saha ziyaretine kalarak akabinde 5. Kategori olan Olumlu Tutum ve Davranış Geliştirme kategorisinde Batı Marmara grubunda birinci olarak Bölgesel Ödül almaya hak kazanmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığından Daire Başkanı Haşim ALTUN’ un bizzat katıldığı 16 Kasım 2017 tarihinde Tekirdağ’da yapılan Bölgesel ödül töreninde stand çalışmalarında ilimiz ve ilçemiz başarıyla temsil edilmiş ve beğeni, takdir kazanılmıştır.

 

     Çocuk Oyunları ve Ata Sporları Şenliği 

     Bölgesel Ödül Töreninde Gaziosmanpaşa Anadolu Lisesi standını gezmeye gelen misafirler,  Hitit motifleri, çocuk oyunları tablolarını, dokuz kumalak-mangala-yalakkaya tablalarını, topaç ve fırıldakları özellikle de tarihi bir çocuk oyunu materyali olan AŞIK kemiklerini ve oyunlarını görme fırsatını bulmuşlardır. Proje kapsamında Yalakkaya ve Aşık Oyunları ve Çocuk Oyunları konusunda yılsonunda Çocuk Oyunları ve Ata Sporları Şenliği yapılacak ve bu konuda bu zamana kadar yapılan tüm çalışmalar kitap haline getirilecektir. Böylece öğrencilerimizin/ çocuklarımızın son zamanlardaki teknoloji bağımlılıklarına okullarına ve aile-çevre kültürlerine ve hele de maddi manevi değerlerine, kültür kodlarına olan ilgisizlikleri olumlu yönde düzeltilmiş ve geliştirilerek farkındalık oluşturmaları sağlanmıştır.

 

     Başta emeği geçen Okul Müdürümüz Ali DARUN’ a ve Tarih Öğretmenimiz Ayşe Gümüş’e olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkürlerimizi sunuyoruz. 

 

17-11-201717-11-201717-11-201717-11-201717-11-201717-11-201717-11-201717-11-201717-11-201717-11-201717-11-2017

altieylul10meb.gov.tr Bahçelievler Mahallesi Sanat Okulu caddesi No1/18 Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 244 45 11 / 95 / 99

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.