BALIKESİR ALTIEYLÜL İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Balıkesir OSB Mesleki Eğitim Merkezi İrtibat Bürosu açılışı gerçekleştirildi

Balıkesir OSB Mesleki Eğitim Merkezi İrtibat Bürosu açılışı gerçekleştirildi

Organize sanayi bölgelerinde mesleki eğitim merkezlerinin kapasitesini ve erişilebilirliğini artırma amacıyla Balıkesir Organize Sanayi Bölgesinde OSB Mesleki Eğitim Merkezi İrtibat Bürosunun açılışı gerçekleştirildi.

Açılış töreni İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Çetin Keren, Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi Şube Müdürü Levent Eryılmaz, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürümüz Sayın Ahmet Hayat, Balıkesir OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Sayın Zeki Geniş ile idareci, öğretmen ve Balıkesir OSB MESTEM çalışanlarının katılımı ile gerçekleştirildi.

 

Mesleki Eğitim Merkezi Uygulaması

Öğrenciler mesleki eğitim uygulamalarını, işletmelerde mesleki eğitim ve stajla yapmaktadır.

İşletmelerde Mesleki Eğitim; mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumları öğrencilerinin beceri eğitimlerini işletmelerde, teorik eğitimlerini ise mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumlarında, işletme veya kurumlarca tesis edilen eğitim birimlerinde yaptıkları eğitim uygulamalarıdır.

Mesleki eğitim merkezi programlarına kayıtlı öğrenciler 9. sınıftan itibaren 4 veya 5 gün işletmede beceri eğitimi gördüğü bir uygulamadır.

Öğrenciler güven içinde eğitimlerine devam etmesi ve oluşacak herhangi bir olumsuz durumda mağdur edilmemesi amacıyla mesleki eğitim merkezi programları ile alan eğitimin başladığı program/okul/alanlarda 9. sınıftan itibaren, iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigortalanmaktadır.

Sektörün arzuladığı nitelikli iş gücünü yetiştirmek ve sektörün mali yükünü azaltmak amacıyla, işveren tarafından çırak öğrencilere ve mesleki ve teknik ortaöğretim kurumu öğrencilerine asgari ücretin en az % 30'u tutarında ücret ödenmektedir.

Mesleki eğitim merkezi programlarıyla 33 alanda ve bu alanlar altındaki 181 dalda öğretim programı uygulanmaktadır.  Mezunlar alanında çalıştıklarında teknisyen unvanı ile istihdam olmaktadır.

Mezunlara kalfalık, ustalık, lise diploması, Usta öğreticilik programını tamamlayanlara usta öğreticilik belgesi düzenlenmektedir.

Lise ve üniversite mezunlarına 27 haftalık işbaşı eğitimi programı kapsamında ustalık belgesi verilmektedir.

Mesleki Eğitim Merkezi Programlarını tamamlayanlara ilgili alan ve dalda; Kalfalık Belgesi, Ustalık Belgesi, Usta öğreticilik Belgesi ile fark derslerini tamamlayan ustalık belgesi sahiplerine lise diploması verilmektedir.

 

10-01-202210-01-202210-01-2022

altieylul10meb.gov.tr Bahçelievler Mahallesi Sanat Okulu caddesi No1/18 Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 244 45 11 / 95 / 99

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.