BALIKESİR ALTIEYLÜL İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Başarıya Giden Yolun Hikayesi: BENGİ

Valimiz Sayın Ersin YAZICI, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Yakup YILDIZ ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın İbrahim ÇELİK  BENGİ (Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme) Projesi okuma etkinliği kapsamında Altıeylül Özel İz Kolejinde idareci, öğretmen ve öğrencilerle bir araya geldi.
Başarıya Giden Yolun Hikayesi: BENGİ

BENGİ Projesi´nin sürdüğü 24 ay boyunca sayısız okula giden ve çocuklarla birlikte kitap okuyan Valimiz Sayın Ersin YAZICI, gittiği her mekânda genci yaşlısı demeden herkesi kitap okumaya davet etti.

KİTAP OKUMA SAATİ

Ziyarette ilk olarak Valimiz Sayın Ersin YAZICI, İl Millî Eğitim Müdürümüz Yakup YILDIZ, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın İbrahim ÇELİK ve Okul Müdürü Sayın Selma CANER öğrencilerle birlikte kitap okuma saatine katıldılar.

Daha sonra öğrencilerle sohbet eden Vali Yazıcı, çocukluk yıllarından öğrencilik yıllarına; günlük hayatından Valilik görevine kadar birçok konuda görüş ve düşüncelerini anlattı.

BİRÇOK BAŞARININ BAŞLANGICINDA HAYALLER VAR

Vali Yazıcı, öğrencilere birer birer söz hakkı vererek öğrencilerin ne hissettiklerini ve hangi mesleği seçmek istediklerini sordu. Birçok başarının başlangıcında hayaller olduğunu ifade eden Vali Ersin Yazıcı, "Hayalleriniz varsa onlara gidin, onu yapın.  Hayal edin. Gerçek olmazsa da ulaşmak için çalışmaya devam edin." dedi.

HİÇBİR ZAMAN YALNIZ BIRAKMAZ

Dostluk üzerine öğrencilerin görüşlerini alan Vali Yazıcı, "Kitap, en iyi dost ve en sağlıklı arkadaştır. Kitaplar bizi hiç bir zaman yalnız bırakmaz ihtiyaç duyduğumuz her an yanımızda olurlar." şeklinde konuştu.

Vali Yazıcı ve beraberindekiler öğrencilerle buluşması sonrası, idareci ve öğretmenlerle de bir araya gelerek, BENGİ Projesi ile okulun eğitim durumunu değerlendirdi.

BENGİ BİZİM SEVDAMIZ

Projeyi değerlendiren Vali Yazıcı, "BENGİ bizim en çok önem verdiğimiz projemiz. Eğitim bizim olmazsa olmazımız. Bu nedenle de BENGİ Projesi çerçevesinde öğrencilerimize, velilerimize, öğretmenlerimize zaman ayırmaya gayret ediyorum. Kitap okuma sırasında dünyadaki yerimiz çok da parlak değil, bunu üzülerek söylüyorum. Bu nedenle de öğrencilerimize kitap okumayı aşılamak istiyoruz. Bu çalışmalarda öğrencilerle birlikte bende kitap okudum. Öğrencilerle birlikte Aliya İzzetbegoviç´in Tarihe Tanıklığım adlı eserini bitirdim ve şimdi de Ord. Prof. Dr. Ali Fuad Başgil´in "Konferanslar" adlı eserini okuyorum." dedi.

BENGİ PROJESİ GENÇLERİ GELECEĞİ HAZIRLIYOR

Balıkesir´de eğitim-öğretimin yanı sıra, sosyal, kültürel ve sportif etkinliklere de büyük önem verdiklerini ifade eden Vali Yazıcı, "Her şeyin merkezi insandır. Bizde buradan yola çıkarak Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme Projesi diye adlandırdığımız BENGİ Projesi´nde çocuklarımızı geleceğe iyi hazırlamaya çalışıyoruz. Gençlerimizi donatıp hayata hazırlamanın önemine inanıyorum. İkinci bir husus da gelişen teknolojiye çağa uygun olarak çocuklarımızı bu donanımla yetiştirmek. Bunları yapabilmek için bence bir kampanyaya ihtiyaç vardı. Biz iki yıl önce Ayvalık’ta yaptığımız bir çalıştayda şehirde eğitim ile ilgili neler yapabiliriz? bunu tartıştık konuştuk. 4 ana başlıkta konuyu toparladık. 2016-2017 eğitimin yılının ikinci yarısından itibaren başlattık, yani 2 yıldır projeyi uyguluyoruz. Bu proje içinde akademik çalışmalardan, sanattan, spora, okul aile birliği gibi bütün ayakları düşündük." dedi.

ŞEHİRDE SİSTEM OTURDU

Her fırsatta eğitime büyük önem verdiğini söyleyen Valimiz Sayın Ersin YAZICI, "BENGİ Projesi´nde ben iki ana konuya ağırlık veriyorum. Bunlardan bir tanesi kitap okuma alışkanlığıdır. Türkiye´nin kitap okuma alışkanlığındaki yeri maalesef çok kötü. Dolayısıyla bunu gidermek adına çalışmalarımıza başladık. 27 yıllık mülki amirim. Gittiğim her yerde bu konuda mutlak suretle bir şeyler yapmaya çalıştım. Bu konuda en büyük araştırmayı Birleşmiş Milletler yaptı. Bu araştırmaya göre 173 ülke arasında Japonya bir kişi yılda 25 kitapla birinci Türkiye 86. sırada yer aldı. 6 Türk yılda bir kitap okuyor. Bu bize yakışmıyor. Biz büyük hedefleri olan bir milletiz. Okuma alışkanlığı konusunda şehirde sistem oturdu. Haftada her okul 2 saat okuma saati yapma zorunluluğu getirdik. İlkokuldan Lise´ye kadar. Balıkesir´deki bütün okullarda bu uygulamamız devam ediyor." dedi.

DEĞERLER EĞİTİMİ

Ahlâklı, erdemli nesiller yetiştirmenin son derece önemli olduğunu ifade eden Vali Yazıcı, "Benim bu proje kapsamında önemsediğim ikinci konu ise değerler eğitimidir. İnsan bir takım değerlerle insan oluyor. Bir takım değerler taşımıyorsanız hangi işi yaparsanız yapın bir anlam ifade etmez diye düşünüyorum. Güvenilir ve özü sözü bir insan olmanız gibi bir takım değerlere sahip olmak lazım. İnsanları seviyor ve insanlara saygı duyuyor olmamız lazım. Biz diyoruz ki kitap okuma alışkanlığının öğrencilerimize aşılanması konusunu sadece Türkçe öğretmenlerimizin üzerine bırakmayacağız, değerler eğitimi de sadece Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerine bırakmayalım. Matematik, Fizik, Beden Eğitimi öğretmeninin de yeri geldiğinde konu geldiğinde anlık gerektiğinde o noktada değerler eğitimi adı altında olmasa bile ilgili konuyu işleyecek anlatacak ya da ikaz edecek duruma göre. Bu proje ile aslında Amerika´yı yeniden keşfetmedik. Bilinen şeyleri sıraladık ve bunları yapacağız dedik. Benim ikinci önceliğim bu..."diye konuştu.

GENÇLERİMİZE DOKUNUNUYORUZ

Akademik başarı noktasında Balıkesir´in durumunun kötü değil iyi bir yerde olduğunu ifade eden Vali Yazıcı, "Uzun yıllardır ilk 10 ile 15´de. Buradaki en hassas konu şu. Ben bu projeyi Rize´de de uyguladım. Burada peki ne var? İl Valisi olarak ben her hafta iki okula gidiyorum. 20 ilçem var, 20 ilçe kaymakamım da her hafta iki okula gidiyor. İlçedeki bütün müdürlerimiz tarım müdüründen emniyet amirine kadar orman bölge şefinden banka müdürüne kadar herkes en az haftada iki kez okuma saatine katılıyor. Çocuklara kendini ve hayata dair bir şeyler anlatıyor. Biz böylece gençlerimize dokunuyoruz. Bu projede öncelikli alanımız geride kaldığı düşünülen meslek liselerimiz. Bu okul Balıkesir´deki ziyaret ettiğim 170. okul. Kamu ve özel okulları ziyaret etmeye devam edeceğim." şeklinde konuştu.

19-12-201819-12-201819-12-201819-12-201819-12-201819-12-201819-12-201819-12-201819-12-201819-12-201819-12-201819-12-201819-12-201819-12-201819-12-201819-12-2018

altieylul10meb.gov.tr Bahçelievler Mahallesi Sanat Okulu caddesi No1/18 Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 244 45 11 / 95 / 99

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.