BALIKESİR ALTIEYLÜL İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Balıkesir'e ilk gelişinin 101'inci yıl dönümü törenle kutlandı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Balıkesir'e ilk gelişinin 101'inci yıl dönümü törenle kutlandı

     Kurtuluş Savaşının kazanılmasından sonra büyük önderimiz Anadolu'yu karış karış dolaşarak tam 52 ilimizi ziyaret etmiştir ve bazı illere birçok kez gitmiştir. Bu gezilerin amacı, ülkenin durumunu yakından görmek, yapılan inkılapların etkilerini bizzat incelemektir. Ayrıca, iç ve dış tehditler karşısında Türk Milleti'nin birlik ve beraberliğini arttırmaktır. Bu ziyaretlerinde 'Balıkesir'in ayrı bir önemi vardır. Çünkü 7'si il merkezi ve biri de Erdek olmak üzere toplam 8 defa ilimizi şereflendirmiştir.

     Bundan tam 101 yıl önce, 6 Şubat 1923 günü, saat tam 15.30'da trenin ilk düdüğü çalıyor ve Gazi'nin şehrimize gelişini müjdeliyordu. Onu karşılamak için kolordu komutanı Ali Hikmet Paşa ve subaylar, Balıkesir Milletvekili Vehbi Bolak Bey, Mutasarrıf Özdemir Salim Bey, daha birçok yetkili ve 30 bin civarında vatandaş hazır bekliyordu. Nihayet tren istasyona yanaştı. Mustafa Kemal Atatürk, eşi Latife Hanım ve beraberindekiler trenden indi. Sevinç gösterileri arasında ilerleyerek şehrimizi gezmeye başladı.

     Kentimizin ileri gelenleri, çiftçileri ve sanatkârlarıyla buluşarak genç Türkiye Cumhuriyeti'nin gelişmesi için Balıkesirlilerle fikir alışverişinde bulunmuştur. Zağnos Paşa Camiinde verdiği hutbe ile sadece Balıkesir halkına değil tüm ülkeye seslenmiştir. O güne kadar Arapça okunan Cuma hutbelerinin Türkçe okunması gerektiğini ilk defa burada söylemiştir.

     Kuvayı Milliye şehri Balıkesir, Kurtuluş Savaşı'nda şanlı kahramanlık destanlarının yazıldığı bir şehirdir. Kurtuluş Savaşında, Türkiye'nin bağımsızlığı ve özgürlüğü için büyük bir dayanışma örneği gösteren Balıkesir, yüzlerce yıl geçse de aynı azim, kararlılık ve inancı göstermeye hazırdır. 

      6 Şubat 2024 saat 14.00'te Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Balıkesir'e gelişinin 101. yıl dönümü törenle kutlandı. Balıkesir Valiliği tarafından hazırlanan ve tarihi Tren Garı önünde başlayan kutlamalarda temsili olarak Atatürk'ün trenle Balıkesir'e gelişi canlandırıldı.

     Trenden inen bir gazi, tepsi üzerindeki Türk bayrağını üç kez öpüp alnına koyduktan sonra Sayın Valimiz İsmail Ustaoğlu'na teslim etti. Daha sonra saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Mehmet Ağa Safarov Anadolu Lisesi Müdür yardımcısı Selçuk Akdeniz tarafından M. Kemal Atatürk'ün "Balıkesir Hutbesi" okundu. Yine aynı okul öğrencilerinden Süleyman Enes Çakır tarafından "Kurtuluş Öncüleri İçin" adlı şiir okundu. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Yücel Yılmaz, yaptığı konuşmada, Balıkesir'in Atatürk'ü misafir etmenin gururunu hep yaşadığını söyledi. Sonrasında Çelenk Sunma Töreni için protokol ve vatandaşların katılımıyla düzenlenen kortej yürüyüşü ile Atatürk Anıtı'na gidildi. Valilik Makamı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı çelenkleri sunuldu.

    Bundan tam 101 yıl önce Balıkesir'de büyük bir gurur ve heyecanla karşıladığımız ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk'e duyduğumuz sonsuz saygı ve sevgiyi, bugün tüm Balıkesirliler olarak bir kez daha yüreğimizde hissediyoruz.

 

09-02-202409-02-202409-02-202409-02-202409-02-202409-02-202409-02-202409-02-202409-02-2024

altieylul10meb.gov.tr Bahçelievler Mahallesi Sanat Okulu caddesi No1/18 Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 244 45 11 / 95 / 99

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.