BALIKESİR ALTIEYLÜL İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Geleceğe Güvenle Bakacak, Meslek Edinmiş Gençler!

Geleceğe Güvenle Bakacak, Meslek Edinmiş Gençler!

Fahri Kiraz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi geleceğe güvenle bakacak, meslek edinmiş gençler yetiştirmek amacıyla hizmet vermektedir.

İş adamı Fahri KİRAZ tarafından, Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan protokol gereği okul inşaatı temel atma töreni 26 Mayıs 2012 yılında, 18 derslikli olarak yapılmaya başlanmış, Mart 2013 tarihinde ek protokol ile 24 dersliğe çıkarılmıştır. 16 Eylül 2013 tarihinde 24 derslik olarak 2013-2014 eğitim öğretim yılında hizmete açılmıştır. Okulda 100 kişilik kız öğrenci pansiyonu vardır.

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi, Gıda Teknolojisi, Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri ve Hasta ve Yaşlı Bakım Hizmetleri olmak üzere dört bölüm bulunmaktadır.

Ayrıca GMKA desteğiyle kurulan atölyelerimizde doğal yoğurt üretimi ve oyuncak üretimi yapılmaktadır

MEVCUT ALANLARIMIZ

GIDA TEKNOLOJİSİ

Gıda Teknolojisi alanı altında yer alan dalların yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen alandır. Gıda, insanlık tarihi boyunca stratejik bir üründür. Gıda güvenliği devletlerin en önemli konusu olmuştur. Dünyada son 10-15 yıl içinde gıda kalite ve güvenliği konusunda önemli yasal değişikliklere gidilerek gıda güvenliği açısından tüketiciyi daha ciddi biçimde korumayı hedef alan yasalar oluşturulmuş, gıda üreten firmalara işletme koşullarını geliştirmek ve iyileştirmek yolunda zorunluluklar getirilmiştir. Gıda konusunda daha fazla gelişme potansiyeline sahip ülkemizde gelecekte iddia sahibi olabilmemiz için, vizyon ve hedefleri iyi belirlememiz, kaynaklarımızı, enerjiyi, iş gücünü, bilgiyi ve teknolojiyi etkin kullanmamız gerekmektedir. Ülkemizin ekolojik avantajlarından kaynaklanan ürün çeşitliliği ve kalitesini ekonomik anlamda değerlendirmesi için; gıda işleme, ambalajlama, muhafaza süreçleri ile gıda kalite ve kalite yönetim sistemlerinde çalışacak nitelikli elemanlara ihtiyacı vardır.

ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ

Bölümümüzün Amacı; Değişen bilim, teknoloji, eğitim ve sağlık gereksinimleri doğrultusunda 0-18 yaş sağlıklı/özel gereksinimli çocuk ve gençlerin gelişimine ve eğitimine destek veren,  aileleri ve toplumu çocuğun sağlıklı gelişimi ve eğitimi konusunda aydınlatan, bakım, koruma, eğitim ve araştırma becerilerine sahip, alanın ara eleman ihtiyacını karşılayacak çocuk gelişimciler yetiştirmektir.

Programın sonunda seçtiği dala/mesleğe yönelik olarak öğrenci;

1- Alandaki ortak temel, bilgi ve becerileri kazabilecektir.

2- Çocuk Gelişimi ve Eğitimi alanının temel yeterliklerine sahip olabilecektir.

3- Dalın gerektirdiği işleri yapabilecektir.

GÜZELLİK VE SAÇ BAKIMI HİZMETLERİ ALANI

Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri Alanı; Saç Bakımı, Cilt Bakımı, Makyaj dallarına ait bilgi, beceri, tutum ve iş alışkanlıklarına sahip meslek elemanlarının yetiştirilmesine yönelik eğitim verilen bir alandır. Saç Bakımı, Cilt Bakımı, Makyaj dallarında meslek elemanının yetiştirilmesine yönelik eğitim veren bu alanın, öğrencilerin ilgi, ihtiyaç, yetenek ve bireysel farklılıkları da dikkate alınarak programda belirlenmiş yeterliliklere sahip meslek elemanı yetiştirmeye yönelik, eğitim verilen alan olarak tanımlanması öngörülmüştür. Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri Alanı; Saç Bakımı, Cilt Bakımı ve Makyaj dallarını içermektedir.   

HASTA VE YAŞLI HİZMETLERİ ALANI

Yaşlı bakımı elemanının sahip olması gereke iletişim, temel sağlık, vücut mekaniği ve yaşlının bakımı ile ilgili yeterlikleri kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.

Bu eğitimi alanlar bilim ve teknolojinin tüm verilerinden yararlanarak, ev ve kurumlarda kendi sorumluluklarının bilinci altında; yaşlı kişilerin bakım ve danışmanlığı, vücut temizliği, sağlık personeli tarafından önerilen ilaçların kullanılması ve tespit edilen nefes, hareket çalışmaları, beslenmeleri, yaşlı kişilerin kişisel ve sosyal sorunlarının çözümünde yardımcı olan, alanıyla ilgili araç ve gereçleri yerinde ve zamanında kullanabilme becerisine sahip nitelikte kişiler olarak mezun olurlar.

 

 24-03-202124-03-202124-03-2021

 

 

altieylul10meb.gov.tr Bahçelievler Mahallesi Sanat Okulu caddesi No1/18 Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 244 45 11 / 95 / 99

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.