BALIKESİR ALTIEYLÜL İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MTSK Direksiyon Uygulama Sınavı Tablet Uygulaması

MTSK Direksiyon Uygulama Sınavı Tablet Uygulaması

MTSK DİREKSİYON UYGULAMA SINAVI TABLET UYGULAMASI İŞLEM BASAMAKLARI KLAVUZU

SIKÇA SORULAN SORULAR

MTSK DİREKSİYON UYGULAMA SINAVI TABLET UYGULAMASI SUNUSU

 

 

E-TABLET ÜZERİNDE MTSK DİREKSİYON UYGULAMA SINAVI İŞLEM BASAMAKLARI KILAVUZU

A-SINAV ÖNCESİ YAPILCAK İŞLEMLER

Sınav toplantısının yapılacağı okulun internet, wireless ve access point sistemlerinin olup olmadığı ve çalışıp çalışmadığı kontrol edilir.

Tablet sınavı uygulamasının yapılacağı il/ilçenin resmi mail adresinden sınav tarihinden en az bir hafta önce Bakanlığımız tablet@meb.gov.tr adresine mail atılır. Gelen cevaba göre işlemlere başlanır. (0312 413 25 28)

Tabletlerin şarjlarının dolu ve tablette MEBDUS (http://mebbis.meb.gov.tr/skt/mebdus.apk) programının yüklü olup olmadığı kontrol edilir.

MEBDUS programına kişisel MEBBİS şifresi ile girildiğinden komisyon üyelerinin kişisel MEBBİS şifrelerini öğrenerek sınava gelmeleri için gerekli tedbirler alınır.

B-OKULDA (TOPLANTIDA) YAPILACAK İŞLEMLER

Tablette kurulu olan MEBDUS programı açılır.

Buradan MEBBİS kişisel şifre ile sisteme giriş yapılır.

Önce başkan olacak kişi komisyon kod numarasını boşluk bırakmadan sisteme girer. Sonra üye olan kişi komisyon kod numarasını boşluk bırakmadan sisteme girer.

Komisyon kod numarası aynı olan direksiyon eğitimi sınav takip ve sonuç listelerinin aynı başkan ve üyede olması gereklidir.

Komisyon kod numarası girişi yapıldıktan sonra “SORGULA” tıklanarak araç/araçlara ait kursiyer listesi ekrana yüklenecektir.

C- SINAV ESNASINDA YAPILACAK İŞLEMLER

Randevu saati gelen kursiyerin isminin üzerine ekrandan tıklanır.

Kursiyer geldi mi? Sorusuna geldiyse “EVET”, gelmediyse “HAYIR” tıklanır.

Kursiyer gelmişse başkan tarafından kursiyerin fotoğrafı çekilerek “√” işareti tıklanarak onaylanır. (fotoğraf kursiyerin yüz kısmının tam cepheden anlaşılacağı biçimde vesikalık şeklinde çekilmelidir)

Fotoğraf onaylama işlemi bitirildikten sonra ekrana araç türüne göre EK-3 veya EK-4 formları gelecektir.

Kriter grup başlığına tıklandığında kırmızı ve sarı kriterler listelenecektir. Kursiyerin hataları varsa ilgili hatalar işaretlenir.

Kursiyerin mavi renkli maddelerden “5” veya sarı renkli maddelerden “2” sini veya aynı sarı maddeyi iki defa yapma veya kırmızı renkli maddelerden “1” hatası olduğunda, sistem iki defa “Kursiyer Uygulama Sınavından Kalacak Emin misiniz” sorusuna uygun seçenek tıklanır. Mavi renkle işaretli bölümden “5” den az hata olması durumunda “İleri” butonu tıklanarak diğer bölümlere geçilir.

Eğer kursiyer mavi renkli maddelerden başarısız sayılmamışsa ilgili bölümdeki “GERİ” butonu tıklanarak diğer başlıklara (sarı ve kırmızı renkli maddeler) geçilir.

Kursiyer sınav sonuna kadar başarısız olmamışsa formun sağ üst köşesindeki “BİTİR” butonu tıklanır.

Kursiyer başarılı olması durumunda iki defa “Kursiyer Başarılı Olacaktır” uyarısına “EVET” denilecektir.

Kursiyer listesi ekranına tekrar dönmek için “Kursiyer Listesi” butonuna tıklanır.

Yukarıdaki işlem basamaklarının aynısını “Üye” de yapar. (fotoğraf çekme hariç)

D- SINAV BİTİMİNDE YAPILACAK İŞLEMLER

Sınav bitiminde komisyon sınav yürütme kurulunun bulunduğu binaya gelerek direksiyon eğitimi sınav takip ve sonuç listesindeki sonuçları karşılaştırır. İl/ilçe MTSK sorumlusu şef/memur tarafından Modüldeki il/ilçe uygulama sınav puan girişi/tablet izleme ekranından komisyon sonuçlarının doğru bir şekilde gönderildiği kontrol edilir.

Herhangi bir problem yoksa internet bağlantısı olan bir ortamda “Sonuçları Gönder” butonu tıklanarak “Evet” seçilir.

“Sonuçlar Gönderiliyor Lütfen Bekleyiniz” yazısı kayboluncaya kadar beklenilir.

“Sonuçlar Başarıyla Gönderildi” yazısına “TAMAM” denilir.

Sınav evrakı ve tablet ilçe milli eğitim müdürlüğü görevlilerine imza karşılığında teslim edilir.

 

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

Soru: İl/ilçeler Tablet uygulama sınavına ne zaman başlayabilirler?

Cevap: Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünün belirlediği takvim doğrultusunda ve sınav için gerekli olan minimum konfigürsayona sahip yeter sayıda tablet ve bu tabletlerin aynı anda internet erişimini sağlayacak ortamı hazırladıktan sonra başlayabilirler.

Soru: Yapılacak her Tabletle sınavında Genel Müdürlüğümüze bilgi verilmesi gerekir mi?

Cevap: Hayır. İlk yapılacak tablet sınavında Genel Müdürlüğümüze (tablet@meb.gov.tr) bilgi verilmesi durumunda sistem açılacağından, daha sonra yapılacak tablet sınavlarında sistem açık olacaktır.

Soru: MEB ADSL internet bağlantısı ile uygulamayı kullanan tabletlerin SSL bağlantısında sorun yaşamaması için ne yapılmalıdır?

Cevap: http://sertifika.meb.gov.tr/ adresinden MEB sertifikası tablete indirilmeli ve android cihazlara yönelik sertifika yükleme rehberindeki adımlar izlenmelidir.

Soru: Tablete internet erişimi nasıl sağlanır?

Cevap: Tablete internet erişimi eğer tabletin GSM Mobil bağlantısı yoksa ancak wifi ile sağlanabilir. Wifi bağlantısı ise kurumdaki bir wifi modem/access point ile yada tableti kullanacak kişinin cep telefonundan hotspot(kişisel erişim noktasını) açması ile sağlanabilir.

Soru: Cep telefonuna MEBDUS uygulamasını indirerek sınav yapabilir miyiz?

Cevap: Cep telefonu uygulamasındaki değerlendirme maddelerinde (mavi-sarı-kırmızı) karışıklık meydana gelmesi ve bilgi güvenliği nedeniyle kesinlikle yasaktır.

Soru: Tablet uygulama sistemine hangi şifre ve parola ile girilmesi gerekir?

Cevap: MEB direksiyon sınavı uygulamasına ancak kişinin kişisel MEBBİS kullanıcı giriş bilgileri ile giriş sağlanabilir. Bunlar Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve MEBBİS şifresidir.

Soru: Tablet uygulamasında Başkan ve Üye nasıl atanır?

Cevap: Tablet uygulamasında il plaka kodu, sınavın yapıldığı tarih, ilçeye verilen koda ilişkin rakamlardan oluşan direksiyon eğitimi sınav takip ve sonuç listesi üzerindeki kod numarasını tablete yükleyen ilk kişi başkan diğeri ise üye olarak atanmaktadır. Başkan ilk altı adayın sınavını yaptıktan sonra diğer altı aday için üye olarak görev yapar. Burada dikkat edilmesi gereken husus; farklı araç sınıflarında mümkün olduğu kadar sınavı yapılan araçların {örneğin; (A1-B)-(A2-B)-(B-D)-(B-C) sınıflarında} sürücü belgesine sahip personeller arasından komisyon görevlendirilmesine dikkat edilmelidir.

Soru: Başkan ve üye tablete komisyon kod numarası tanımlaması yaptıktan sonra internet ihtiyacı gerekir mi?

Cevap: Başkan ve üye komisyon kod numarası girerek tablette kursiyer listesini görüntüledikten sonra sonuçları gönderene kadar internete gerek yoktur. Eğer uygulamadan yanlışlıkla çıkılırsa tekrar internete ihtiyaç olacaktır.

Soru: Başkan ve üyenin kursiyer dağılımı nasıl gerçekleştirilir?

Cevap: Kursiyer sayısına bağlı olarak ilk altı kursiyerde Başkan olan geri kalan diğer kursiyerlerde üye olarak devam eder.

Soru: İnternet erişim ihtiyacı gerekmesi durumunda ne yapılmalıdır?

Cevap: Eğer sahada kursiyer değerlendirirken herhangi bir sebepten dolayı internete ihtiyaç duyulursa görevli kendi cep telefonundan hotspotunu (kişisel erişim noktasını) açıp tabletini wifi üzerinden internete bağlayabilir.

Soru: Tabletteki değerlendirme formları ile EK-3 ve EK-4 formlarındaki madde numaraları aynı mıdır?

Cevap: EK-3 ve EK-4 formlarındaki madde numaraları tabletteki madde numaraları aynıdır.

Soru: Tablette kursiyer fotoğrafı nasıl çekilmelidir?

Cevap: Kursiyerin fotoğrafı yüz kısmının tam cepheden anlaşılacağı biçimde vesikalık şeklinde çekilmelidir.

Soru: Kursiyer fotoğraflarının tablette görünmemesi durumunda ne yapılmalıdır?

Cevap: Komisyon kodu sorgulandıktan sonra kursiyer fotoğraflarının hepsi uygulamaya yüklenecektir. Eğer herhangi bir sebepten dolayı görüntülenmezse tableti internete bağlandığında kursiyer listesi tekrar görüntülenebilir.

Soru: Tablet üzerinde herhangi bir adayın fotoğrafının çekilmesi esnasında diğer kursiyer fotoğraflarının kaybolması durumunda ne yapılmalıdır?

Cevap: Kursiyerin fotoğrafının kaybolması diye bir şey söz konusu değildir. Sayfanın yenilendiğinde veya internet bağlantısı yapıldığında kursiyerlerin fotoğrafları sisteme yüklenecektir.

Soru: Kursiyerin tabletteki fotoğrafı ile komisyonun çekmiş olduğu fotoğraf karşılaştırılıyor mu?

Cevap: Çekilen kursiyer fotoğrafları ile tablet üzerindeki kursiyer fotoğrafları Bakanlığımızca karşılaştırılmaktadır.

Soru: Komisyonların birden fazla araçla sınav yapması durumunda nasıl bir işlem yapılması gerekir?

Cevap: Başkan ve üye komisyon kod numarası girdikten sonra kursiyerler tablete yüklendikten sonra araç sayısının çok olmasının bir önemi bulunmamaktadır.

Soru: Tabletle sınav yapılması esnasında sınav aracının arızalanması veya başka bir sebeple devre dışı kalması durumunda ne yapılmalıdır?

Cevap: Tablet sınavında kursiyerin (araç değil) değerlendirilmesi yapıldığından, daha önceden tablete yüklenen kursiyerlerin değerlendirilmesine yeni araçla (yeni plaka) devam edilmesinde sakınca bulunmamaktadır.

Soru: Tablet sisteminin kilitlenmesi veya durması durumunda ne yapılmalıdır?

Cevap: Böyle bir durumun olması oldukça düşük bir ihtimaldir. Eğer karşılşılırsa uyugulama kapatılmalı ve tablet internete bağlandıktan sonra tekrar giriş yapılmalı ve sorgulama işlemi yapıldıktan sonra değerlendirmeye devam edilmelidir.

Soru: Kursiyerin değerlendirme işlemi tamamlandıktan sonra sonuç ekranındaki not kısmının doldurulması zorunlu mudur?

Cevap: Not/açıklama alanına sınav esnasında karşılaşılan bir sorunla ilgili açıklama yazılabilmekle birlikte, bu alanın doldurulması görevlinin insiyatifindedir, zorunlu değildir.

Soru: Tablet sınavı yapılırken sehven hata yapılması durumunda ne yapılmalıdır?

Cevap: Modüldeki tablet sınav tutanağı doldurularak sınava kalındığı yerden devam edilmelidir. Ayrıca ilçe tarafından tablet@meb.gov.tr adresine mail gönderilmelidir.

Soru: Değerlendirme yapılan kursiyerin sonucu ne zaman gönderilmelidir?

Cevap: Eğer tablet internete sürekli bağlı ise kursiyerler değerlendirildikçe uygulama, sonuçları teker teker gönderecektir. Eğer tablet internete sürekli bağlı değilse önce tablet internete bağlanmalı ve kursiyerler ekranından “Sonuçları Gönder” düğmesine tıklanarak gönderim işlemi tamamlatılmalıdır.

Soru: Sınav sonuçlarının gönderilmesi ne zaman ve nasıl kontrol edilmelidir?

Cevap: Kursiyerlerin sonuç/sonuçları gönderildikten sonra her bir kursiyerin fotoğrafının sol üst köşesinde yer alan kırmızı çarpı işareti yeşil tik işaretine dönecektir. Buradan hangi kursiyerlerin sonuçlarının sisteme gönderildiği takip edilebilir. Eğer tüm sonuçlar sisteme gönderildi ise kursiyerler ekranının sağ üst köşesinde yer alan “Sonuçları Gönder” düğmesinin yerine “Çıkış” düğmesi görülecektir.

 

MTSK Direksiyon Uygulama Sınavı Tablet Uygulaması MEBDUS Bilgilendirme Sunumu için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.

/meb_iys_dosyalar/2018_05/28102400_MEBDUS_SUNU.pptx

 

 

 

altieylul10meb.gov.tr Bahçelievler Mahallesi Sanat Okulu caddesi No1/18 Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 244 45 11 / 95 / 99

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.