BALIKESİR ALTIEYLÜL İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

100 Okul 100 Öğretmen 100 Fikir Projesi Kapsamında Okullarımızdan Gelen Çalışmalar

100 Okul 100 Öğretmen 100 Fikir Projesi Kapsamında Okullarımızdan Gelen Çalışmalar

ASLIHANTEPECİK İLKOKULU

Üretiyorum ve Doğal Besleniyorum

Aslıhantepecik İlkokulu öğrencileri ve öğretmenleri 2018-2019 eğitim öğretim yılı sonu Mayıs ayında okulun arka kısmında atıl durumda bulunan uygulama bahçesini kullanarak doğal ürünler yetiştirmiştir. Yapılan bu uygulama ile öğrenciler doğal tarım ile ilgili bilgiler edinmiş ve kendi ürettikleri doğal ürünleri tüketme imkânı bulmuşlardır. 2019-2020 eğitim-öğretim yılı Eylül ayında ürünler öğrenciler ve öğretmenler tarafından toplanarak Fen Bilgisi dersinde; besinlerin bozulmadan saklanması, karışımlar ders konuları günlük hayatla ilişkilendirilmiş sınıfta turşu ve menemen yapılmıştır. Bahçede patlıcan, bamya, domates, biber ve ayçiçeği yetiştirilmiştir.

Yürütücü Öğretmen: Hülya BARIŞ

 

ASLIHANTEPECİK ORTAOKULU

Ay'ın Evreleri

Siyah bir kartonun ortasına öğrencilerin başının girebileceği büyük bir delik açılır. Pinpon topu ya da köpük top alamayacak öğrenciler için evde hazırlayıp getirdikleri hamurdan eşit büyüklükte 8 adet top yapılır, ve ortadaki deliğin etrafına eşit aralıklarla yapıştırılır. Bu topların Ay etrafındaki farklı konumları olduğu düşünülerek hepsinin Güneş'e bakan aynı tarafları beyaz bırakılıp diğer tarafa bakan yanları siyaha boyanır.

Hazırlanan karton iki öğrenci yardımıyla yukarıya kaldırılır ve sırasıyla diğer öğrenciler başını kartonun ortasındaki boşluktan içeriye sokar. Topların kartonun içine girip bakan öğrencinin göz hizasına gelmesine dikkat edilir. Yavaş yavaş karton çevrilerek , bakan öğrencinin Ay'ın hangi evresini gördüğü sorulur.

Böylece çocuklar Ay'ın uzaydan görünümüyle Dünya'dan görünümünün farklı olabileceğini kavrarlar.

Yürütücü Öğretmen: V. Sema AYYILDIZ

 

ATKÖY İLKOKULU/ORTAOKULU

İki Saatliğine Esnafız

Projenin Amacı: Türk kültüründe alışverişin sadece ticari bir faaliyet olmadığını, aynı zamanda insani bir paylaşım olduğunu çocuklara benimsetmek.

Pazarların insanların birbiriyle karşılaşıp selamlaştığı yerler olduğunu öğrencilerimizin bu kültürü yaşatmalarını ve tanımalarını amaçladık. Bunun için öğrencilerimiz birer pazarcı esnafı olarak hem hayatı tanıdı, hem de geleneği yaşattı. Burada aldıkları sorumluluğu hayatları boyunca unutmayacakları hayatın gerçeklerini öğrenmek adına güzel bir etkinlik olduğunu dile getiren öğrencilerimiz hayata tutunmayı da bu sayede öğrenmiş oldular. 

Yürütücü Öğretmen: Harun KILIÇ

 

ÖZEL AÇI FEN LİSESİ

 Akran Mentörlüğü

Disiplin kurulundan çıkan topluma hizmet çalışması sonucu Rehberlik servisi tarafından AKRAN MENTÖRLÜĞÜ projesi başlatılmaya karar verilmiştir. Çalışmaya katılan öğrencilerin isteği ve kişilik yapıları dikkate alınarak 4 öğrenci rehberlik servisi tarafından eğitime alınmıştır. Kişilerarası sağlıklı iletişim, çocuklarla etkinlikler, kişisel alan, akran zorbalığı basit resim yorumlama teknikler gibi eğitimler verilmiştir. Bu eğitimlerin sonucunda öğrenciler ortak kararıyla seçilen Büyük Bostancı İlkokulu seçilmiş ve çalışmalara başlanmıştır. Büyük bostancı ilkokulunun seçilmesinin ana sebebi öğrencilerin okulunda rehber öğretmen bulunmaması ve birleştirilmiş sınıflarda eğitim görmesidir.

İlk hafta öğrenciler ile beraber okul ziyaret edilmiş ve çocuklar ile lise öğrencilerinin iletişimi gözlemlenmiştir. Lise öğrencileri kendinden yaşça küçük olan öğrenciler ile etkinlikler yapmış, resimler çizmiş ve oyun oynamışlardır. Geçirilen etkili vaktin ardından okula geri dönüldüğün de öğrenciler günlerini raporlaştırmış ve rehber öğretmenlerinin önderliğinde çocukların yapmış oldukları resimler yorumlanarak öğrencilerin ihtiyaçları tespit edilmiştir. Ardından belirlenen diğer günlerde öğrencilerin ihtiyaçlarını temin etmek amacıyla okulumuz öğrencileri çalışmalar yapmış ve yardım kampanyası başlatmıştır.

Bu süreçte öğrencilerin hem sosyal hem de bilişsel anlamda geliştiği gözlemlenmiş olup proje okul geneline yayılmıştır.

Yürütücü Öğretmen: Hande ÇAKAN ÖZTÜRK

 

28-10-201928-10-201928-10-201928-10-201928-10-201928-10-201928-10-201928-10-201928-10-201928-10-2019

 

 

 

 

 

altieylul10meb.gov.tr Bahçelievler Mahallesi Sanat Okulu caddesi No1/18 Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 244 45 11 / 95 / 99

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.