BALIKESİR ALTIEYLÜL İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Altıeylül Halk Eğitim Merkezi'ne Çini/Seramik Atölyesi Kuruldu

Altıeylül Halk Eğitim Merkezi'ne Çini/Seramik Atölyesi Kuruldu

Altıeylül Hak Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu bünyesinde kurulan Çini/Seramik Atölyesinin açılış töreni Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yakup YILDIZ, Altıeylül Kaymakamımız Sayın Dr. Oktay KAYA, Altıeylül Belediyesi Başkan Vekili Sayın Feyyaz ÇİFTÇİ, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Çetin KEREN, Şube Müdürümüz Sayın Mustafa UZUN ile okul idareci ve öğretmenlerinin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Toprağın pişirildikten sonra şekil verilip tabak, vazo, sürahi vb. eşyalar üretilmesine dayalı bir el sanatı olan Çinicilik; Türk-İslam Medeniyetinin de en güzel yansımalarından biridir. Atalarımızın büyük önem verdiği Geleneksel Türk El Sanatlarımızın mihengi olarak bilinen Çinicilik Sanatını; ilimizde yaşatma, canlı tutma ve gelecek kuşaklara aktarma gayreti içerisinde bulunan Altıeylül Halk Eğitim Merkezi, yine her zaman olduğu gibi bu konuda da ilimizde öncülük yaparak, Çini/Seramik  Atölyesinin kurulmasına ve yaygın eğitim faaliyetlerimizin bu alanda da hizmet vermesine büyük katkı sağlamıştır.

Çini/Seramik Alanı Eğitmenleri tarafından yapılan bilgilendirme sunumunun ardından Sayın Kaymakamımız Dr. Oktay KAYA konuşmalarında; "Geleneksel el sanatlarımızın yaşatılması ve tarih boyunca ölmez eserler bırakmış olan ecdadımızın kültürel mirasına sahip çıkılması konusunda, son derece önemli bir adım olan bu atölyenin ilimize, kursiyerlerimize ve eğitim kurumlarımıza hayırlar getirmesi temenni ediyorum" dedi.

Altıeylül İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Çetin KEREN, atölyenin açılışında emeği geçen idareci ve öğretmenlere teşekkür ederek tarihte Türk-İslam Medeniyetinin en güzel eserlerini gördüğümüz çinicilik sanatı ile ilgili kurslarımızdan yetenekli gençlerimizin, vatandaşlarımızın azami derecede faydalanacağını belirtti.

15-03-202115-03-202115-03-202115-03-202115-03-202115-03-2021

altieylul10meb.gov.tr Bahçelievler Mahallesi Sanat Okulu caddesi No1/18 Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 244 45 11 / 95 / 99

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.