BALIKESİR ALTIEYLÜL İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MEB DYS E-OTOBAN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

MEB DYS E-OTOBAN ENTEGRASYONUNA GEÇİŞTE İŞLEM BASAMAKLARI,

              YAPILMASI VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

 

                    Resmi yazıların OTOBAN sistemine aktarılması esnasında sorun yaşamamak için;

a.        Kelime İşlemci Programı Uyap Editörün son sürüm kullanılmalıdır.

b.        Güncel UYAP editörü şablon olarak kullanılmalı ve evrakın sayı kısmında mutlaka ‘ E ’ harfi olmalıdır.

c.         Resmi yazılar oluşturulurken madde imi (1-2-3 yâda a-b-c vb.) kullanmamaya özen gösterilmeli, kullanılması gerekli ise de (1boşluk-) şeklinde kullanılması gerekmektedir.

d.       Word programında hazırlanmış yazı örneklerinden kopyala-yapıştır yapılmamalı. Tüm işlemler güncel uyap editörden yapılmalıdır.

e.       Bazı yazılarda Kaymakam isimlerinde udf de sorun olmamasına rağmen Otobanın pdf çevirmesinde kaymalar olmaktadır. Bunun için Tab (Sekme) tuşunu kullanma yerine Space (Boşluk) tuşunun kullanılması kaymaları önleyecektir.

 

f.        Yazının eklerinin pdf formatında olması gerekmektedir.(Excel,word, jpeg formatında otoban sistemi ek kabul etmemektedir.) Evrakınızda sayfanın sonuna ulaşacak kadar uzun metin kullanmayınız. (DYS’de tek sayfa görünse de Otoban’da birden fazla sayfa olarak görülebilir.) Evrak oluşturulurken şablona zarar gelmemesine dikkat ediniz. <…> şeklinde yazılmış olan bölümleri silmeyiniz veya farklı bir veri ile değiştirmeyiniz.

 

g.       İş akışı aktarma işlemi sadece otoban rolleri arasında yapılabilir. Ancak Otoban sistemine gönderilmiş evrakların MEBDYS üzerinde iş akışı yapılsa dahi otoban sisteminde yapılmamaktadır.

 

h.       Geri çekilme sırasında yazılan not Kaymakam tarafından görüleceğinden açık ve net ifadelerle yazılmalıdır.

 

j.     Onay Listesine seçilmiş Kaymakamın görevde olduğundan emin olunmalıdır.

 

k.    Bir evrak ilk defa sisteme alınırken onay listesinde Otoban rolleri var ise üst yazının PDF dönüşümü

kontrol edilmelidir. Ancak eklerin ve ilgilerin PDF dönüşümleri kontrol edilmemektedir. Bun nedenle Bu tür eklerin ve ilgilerin PDF dönüşümü yapılamayan evraklar var ise DYS tarafından son imzacıya reddedilecektir. Bu tür evrakların PDF dönüşümlerinin kullanıcı tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

 ALTIEYLÜL BİLGİ İŞLEM

 

 

altieylul10meb.gov.tr Bahçelievler Mahallesi Sanat Okulu caddesi No1/18 Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 244 45 11 / 95 / 99

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.