BALIKESİR ALTIEYLÜL İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İranlı Öğrencimizden Büyük Başarı

İran’dan 15 ay önce Balıkesir’e gelen 11 yaşındaki Saghar Rasti, kısa sürede öğrendiği mükemmel Türkçesi ve derslerde yakaladığı 96.7 başarı ortalaması ile okul yönetimi tarafından iftihar belgesi ile ödüllendirildi.
İranlı Öğrencimizden Büyük Başarı

Altıeylül Ortaokulu 5-A sınıfı öğrencisi Saghar Rasti, kısa sürede öğrendiği Türkçe ve derslerinde sağladığı başarı nedeniyle takdir topladı. Derslerinde 96.7 başarı ortalaması sağlayarak takdir ve iftihar belgesi alan Saghar Rasti, 15 aydır Balıkesir’de yaşadığını ifade ederek, “Altıeylül Ortaokulunda okuyorum. Farsça, İngilizce ve Türkçe konuşabiliyorum. Ailem beni daha iyi eğitim almam için buraya getirdiler, onlar da daha iyi yaşamak için geldiler. Ben İran’ın Şiraz şehrinde okula başladım. Ana sınıfını, ilk okul 5. sınıfa kadar orada okudum. Türkiye’ye geldiğimde hiç Türkçe bilmediğim için 4. sınıftan başladım, şimdi yeniden 5. sınıfı okuyorum. Geçen sene 4. sınıftayken arkadaşlarım konuşurken hep dinliyordum. Öğretmenim bana yardım ediyordu. Konuştuklarını yazıyorlardı, ben evde internetten Farsçasını buluyordum. Arkadaşlarım ve öğretmenlerim bana Türkçe öğrenme konusunda çok yardımcı oldular. En çok sevdiğim ders müzik, ders yaparken çok eğleniyoruz. Ben flüt çalmayı ve şarkı söylemeyi çok seviyorum. Türkçe konuşması zor biraz ama Farsça’nın da yazması zor. Ben ders çalışıyorum ama çok değil, günde 1 saat ama dersleri çok iyi dinliyorum. Bence derste dinlemek evde çalışmaktan daha iyi” dedi.

Büyüyünce astronot olmak istediğini anlatan Saghar, “Ay, Dünya, Güneş´le ilgili çok soru işaretleri var kafamda. Babam Türkçe’yi iyi konuşuyor, annem bilmiyor. Ben İran’dayken de hep kendim çalışıyordum, onlar yardım etmiyordu. Babam 12 yıl fotoğrafçılık yaptı İran’da, burada da bazen ekstra çalışıyor. Annemle babamla Farsça konuşuyoruz ama kardeşim Farsça´yı yazıp okumayı öğrenmediği için onunla Türkçe konuşuyoruz. Bugün karnemi aldım, çok mutluyum. Karnemle birlikte takdir belgesi aldım ve iftihar belgesi verdiler. Yabancı bir çocuk olmama rağmen bunu bana verdiler, o yüzden çok mutluyum. Arkadaşlarım, öğretmenlerim ve okul müdürümüze çok teşekkür ederim. Türkiye’de olduğum için çok mutluyum” diye konuştu. 

Saghar’ın geçen yıl İran’dan geldikten sonra sadece 2 ay Namık Kemal İlkokuluna gittiğini belirten Altıeylül Ortaokulu Müdürü Mustafa Demir, “Türkçe´yi çok iyi öğrendi ve diğer dersleri de çok iyi. 97’ye yakın başarı ortalaması var. Ayrıca örnek davranışlarıyla içimizden birisi gibi ve birçok öğretmeni onu fark etmedi. Çok önceden beri Türkiye’de yaşadığını sandılar. Saghar arkadaşınız üstün başarılı ve yetenekli bir öğrenci. Bu yüzden okul idaresi ve öğretmenler olarak iftihar belgesiyle ödüllendirmeye karar verdik” şeklinde konuştu. 

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz İbrahim ÇELİK, öğrencimizi tebrik ederek azimli ve disiplinli çalışmaları ile büyük başarı elde eden Altıeylül Ortaokulu 5-A sınıfı öğrencisi Saghar Rasti´nin tüm öğrencilerimize örnek teşkil edeceğini ifade etti. 

24-01-201824-01-201824-01-2018

altieylul10meb.gov.tr Bahçelievler Mahallesi Sanat Okulu caddesi No1/18 Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 244 45 11 / 95 / 99

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.