BALIKESİR ALTIEYLÜL İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstiklal Marşı'mızın Kabul Edilişinin 102. Yıl Dönümü Coşkuyla Kutlandı

İstiklal Marşı'mızın Kabul Edilişinin 102. Yıl Dönümü Coşkuyla Kutlandı

İstiklal Marşı'mızın Türkiye Büyük Millet Meclisimiz tarafından "Milli Marş" olarak kabul edilişinin 102. yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü etkinlikleri kapsamında Avlu Kongre ve Kültür Merkezi'nde program düzenlendi.

12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü'nün 102. yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü münasebetiyle düzenlenen etkinlikler kapsamında, Gülser Mehmet Bolluk Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan "Akif'in Sözü, Cumhuriyet'in 100'ü" temalı resim sergisi protokol tarafından ziyaret edildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, Balıkesir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sayın Mustafa Özsarı günün anlam ve önemini belirten konuşmalarını gerçekleştirdi.

Avlu Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen programda katılımcılar tarafından beğeniyle izlenen Gülser Mehmet Bolluk Anadolu Lisesinin öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan, salonu duygu seline sürükleyen ve ayakta alkışlanan "Hürriyet Meşalesi" isimli tiyatro oyununun ardından program sona erdi.

Valimiz Sayın Hasan Şıldak program sonunda yaptığı konuşmada, salonda duygusal anlar yaşatan ve ayakta alkışlanan tiyatro oyununun hazırlanmasında emeği geçen öğretmen ve öğrencilere teşekkür etti. Valimiz, "Kurtuluş mücadelemizin, milli duygularımızın en güzel ifadesi olan bu gösteri dolayısıyla okulumuzun öğretmen ve öğrencilerini yürekten kutluyorum. Her zaman ifade edildiği gibi bu eşsiz topraklar üzerinde yaşayan vatandaşlar olarak ecdadımıza her zaman minnet duyguları yüklüyüz. Kurtuluş mücadelesinde ve bu şiiri yazan ruhun temsil edildiği İstiklal Marşı'mızda da bir kez daha gördük ki, her karışını kanlarıyla sulayan bu asil millet bu topraklar üzerinde yaşamayı hak ediyor. Çünkü şehitler ve gazileriyle onur duyduğumuz o ruhu temsilen, gençlerimizin bu milli şuura sahip çıkarak bugün bu sahnede yer almalarıyla büyük bir millet olduğumuzu bir kez daha gösterdiler." şeklinde konuştu.

Yaşanan büyük deprem dolayısıyla Balıkesir'in desteğe devam edeceğinin altını çizen Valimiz Sayın Hasan Şıldak, "Bugünlerde, acıyla yoğrulan ülkemizi derinden sarsan büyük depremin hemen ertesinde kutlanan anma günü hepimizi derin duygularla buluşturdu. Çanakkale'deki, Kurtuluş Mücadelesindeki, İstiklal Marşı'mızın yazıldığı o günlerdeki birlik ve beraberlik içinde bugün de yine millet olarak kenetlendik. Her birimiz Maraş'tayız, her birimiz Hatay'dayız, Adıyaman'dayız... Bu büyük acıyı yürekten hisseden Kuvâ-yi Milliye şehri Balıkesir'e sağladıkları birlik, beraberlik ve dayanışma ruhu içindeki büyük katkı dolayısıyla şükranlarımı sunuyorum. Biz desteklerimizi Balıkesir olarak sürdüreceğiz. Oradaki değerli vatandaşlarımızla, İlimizde misafir ettiğimiz 19 binin üzerindeki misafirimizle  tek yürek olacağız. Balıkesir'in tükenmeyen desteğini o bölgeye sevk etmeye devam edeceğiz. Bu duygularla tekrar depremde hayatını kaybeten bütün vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum." ifadelerini kullandı.

İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 102'nci yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü dolayısıyla gerçekleştirilen programa Valimiz Sayın Hasan Şıldak, Garnizon ve 9. Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Cihangir Kemal Yüzçelik, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Birol Şahin, il protokolü, Altıeylül Kaymakamımız Sayın Turgay Hakan Bilgin, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Ali Tatlı, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Çetin Keren, kurum müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

13-03-202313-03-202313-03-202313-03-202313-03-202313-03-202313-03-202313-03-202313-03-202313-03-2023

altieylul10meb.gov.tr Bahçelievler Mahallesi Sanat Okulu caddesi No1/18 Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 244 45 11 / 95 / 99

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.