BALIKESİR ALTIEYLÜL İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer İlimize Ziyarette Bulundu

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer İlimize Ziyarette Bulundu

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere ilimize geldi.

      Bakanımız Sayın Mahmut Özer Programına Balıkesir Valiliğini ziyaret ederek başladı. Valimiz Hasan Şıldak'ı makamında ziyaret eden Bakan Özer Valilik Kocaseyit Toplantı Salonunda "İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı" yaptı. Toplantıya Millî  Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve Vali Hasan Şıldak'ın yanı sıra Milletvekilleri Mustafa Canbey, Belgin Uygur ve Yavuz Şubaşı, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, İl Millî  Eğitim Müdürü Ali Tatlı ve İlçe Millî  Eğitim Müdürleri katıldı. Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Balıkesir İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı'nın ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.Toplantıda kentteki eğitim yatırımlarını değerlendirdiklerini söyleyen Sayın Bakanımız, Balıkesir'de bu yıl yaklaşık 235 milyon liralık yatırımın devam ettiğini belirterek "Bunlar; yeni okul yapımları, güçlendirme ve yık-yap kapsamındaki yatırımlar. Değerlendirme toplantısında, acil ihtiyaçlarla ilgili ilave olarak yeni yatırımlar yapma kararı aldık." diye konuştu.

       Merkez Altıeylül ilçesinde, bir özel eğitim kampüsü yapacaklarına dikkati çeken Bakanımız, şöyle devam etti: "Bu kampüsün içinde özel eğitim anaokulu, özel eğitim uygulama okulu ile 1, 2 ve 3. kademe olacak, özel eğitim meslek okulu olacak. Aynı zamanda özel eğitim öğrencilerini bekleyen velilerin nitelikli zaman geçirmelerine fırsat verecek, halk eğitimden kurs alabilmelerine imkân verecek mekânların olduğu çok donanımlı bir kampüs olacak. İnşallah, yatırım kararını hızlı bir şekilde uygulamaya geçirip en kısa süre içinde Altıeylül ilçesine kazandıracağız. Balıkesir'de özel yetenekli öğrencilerin eğitim aldığı 3 bilim sanat merkezi var. Merkezde bir taneye daha ihtiyaç var, bir de Edremit'te ihtiyaç var. Dolayısıyla 2 tane daha yeni bilim sanat merkezi kuracağız. Balıkesir'deki bilim sanat merkezini 3'ten 5'e çıkartmış olacağız." 

     "Okul öncesi eğitime erişimi artırmaya çalışıyoruz"

      Özer, merkezdeki Balıkesir Fen Lisesi'nin yeri ve binasıyla ilgili sıkıntıları da toplantıda konuştuklarını vurgulayarak "Balıkesir'in merkezine yeni bir fen lisesi binası yapacağız. O fen lisemizi artık merkeze taşıyacağız. Altıeylül ilçemizde yeni bir fen lisesi daha yapacağız. Balıkesir'deki fen lisesi sayısını, 2'ye çıkarmış olacağız. Altıeylül ilçesindeki fen lisesi için yeni bina yapmayacağız, sadece fen lisesi açılmasına izin vereceğiz." ifadesini kullandı.

        Altıeylül ilçesine bir de rehberlik araştırma merkezi kurulacağını aktaran Sayın Bakanımız Mahmut Özer, şöyle konuştu: "Merkez, Bandırma, Burhaniye ve Edremit'te, her birinde bir tane olmak üzere 4 özel eğitim anaokulu yapacağız. Aynı zamanda bu 4 yere anaokulu da yapacağız. Yani hem anaokulu olacak hem de özel eğitim anaokulu olacak. Millî Eğitim Bakanlığı olarak okul öncesi eğitime erişimi artırmaya çalışıyoruz. Dolayısıyla anaokullarını mümkün olduğu kadar şehirlerin farklı bölgelerine kurarak vatandaşların çocuklarını özel eğitim öğrencisiyse özel eğitim anaokuluna, değilse normal anaokuluna göndermeleriyle ilgili imkânlarımızı artırmaya çalışıyoruz. Balıkesir'e 8 özel eğitim anaokulu ve normal anaokulu yapmış olacağız."

        Bakan Özer, Ayvalık'taki tarihî kız meslek lisesi binası restorasyonunun da yatırım planına alındığını,  hızlı bir şekilde tamamlanmasının ardından binanın Bilim Sanat Merkezi olarak dizayn edilerek öğrencilerin ve öğretmenlerin kütüphane, çalışma ve proje geliştirebileceği bir mekâna dönüştürüleceğini anlattı. Altıeylül ilçesine 24 derslikli bir ilkokul yapılacağı bilgisini veren Bakanımız, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bandırma ilçemizde 24 derslikli ilkokulu, yatırım bütçesine dâhil etmiş olacağız. Daha önce yıkılan ama henüz yatırım programına alınmayan Ayvalık Sakarya Ortaokulu, Bigadiç Çağış İlkokulu, Burhaniye Pelitköy Halit Selçuk Ortaokulu, Edremit Ortaoba Eşref Kaya İlkokulu, Gönen Ticaret Odası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Havran Mehmet Çalışır Anadolu İmam Hatip Lisesi, Manyas Salur Çok Programlı Lisesi Atölyesi, Manyas Akçaova Ortaokulu, Sındırgı Kurtuluş İlkokulu, Susurluk Şerafettin Tunalı İlk ve Ortaokulunu da yatırım programına alıyoruz. Saydığım her yatırım, ciddi maliyetleri olan yatırımlar. Bugün Balıkesir ziyaretimiz, çok verimli geçti. Bundan sonra Balıkesir'de eğitimle ilgili fiziki eksikliklerin yerine eğitimin kalitesini artırabilmek için konuşmalar yapılacağına değinen Sayın Bakanımız, "Sadece Türkiye'deki değil; dünyadaki akranlarıyla Balıkesir'deki çocukların yarışmasını, rekabet etmesini nasıl sağlayabiliriz, onlara bakacağız." dedi.

      Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer, programı kapsamında yapımı devam eden Bigadiç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine Termal Uygulama Oteli inşaatında  incelemelerde bulundu. Altıeylül ilçesi Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesindeki üretim faaliyetlerini yerinde inceleyerek ilgililerden bilgi alan Bakanımız son olarak Balıkesir'in Savaştepe İlçesindeki Tıbbıyeli Hikmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini  ziyaret etti. Mesleki eğitimin tarım ve hayvancılık alanında gelişip güçleneceği okuldaki çalışmalar hakkında bilgi alan Özer, okulu Ar-Ge merkezi yaptıklarını ve verecekleri desteklerle okulun çok güçlü hale getirileceğini söyledi. Hayata geçirilecek proje ile geniş bir alana sahip okulda, öğrencilerin tarımsal uygulama alanları ve hayvan sağlığı ve yetiştiriciliği alanlarında eğitim görmeleri planlandığı bildirildi. Bakanımız ziyaretinde proje ile ilgi bilgi alarak alanın çok büyük fiziki imkanlara sahip olduğunu ve bunun avantajlarından yararlanılması gerektiğini belirtti. Özer, kentte eğitim gönüllüsü bir ekip olduğunu belirterek eğitime destek verenlere teşekkür etti.

 

10-10-202110-10-202110-10-202110-10-202110-10-202110-10-202110-10-202110-10-202110-10-202110-10-202110-10-202110-10-202110-10-202110-10-202110-10-202110-10-202110-10-202110-10-2021

altieylul10meb.gov.tr Bahçelievler Mahallesi Sanat Okulu caddesi No1/18 Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 244 45 11 / 95 / 99

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.