BALIKESİR ALTIEYLÜL İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okul Öncesi Eğitim Şenliği Coşkuyla Kutlandı

Okul Öncesi Eğitim Şenliği Coşkuyla Kutlandı

Renkli görüntülere sahne olan şenlik, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'mızın okunması ile başladı. Ardından, Bengi Anaokulu öğrencimiz Elif Ahsen Çakır açılış konuşmasını yaptı. Yapmış olduğu konuşma, küçük bir çocuğun gözünden eğitim hayatının ne kadar değerli olduğunu bir kez daha hatırlattı. İl Millî Eğitim Müdürümüz Ali Tatlı ve Valimiz Sayın İsmail Ustaoğlu'nun konuşmalarının ardından, anaokullarımız tarafından hazırlanan gösterilerle etkinlik devam etti.

Balıkesir'deki okul öncesi eğitime dair istatistiksel veriler paylaşan İl Millî Eğitim Müdürümüz Ali Tatlı konuşmalarında şu ifadeleri kullandı:

"Okul öncesi eğitim; çocuklarımızın zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimleri için hayati bir öneme sahiptir. Bu dönemde kazandıkları beceriler, yaşamlarının geri kalanında onlara rehberlik edecek ve onları daha bilinçli, özgüvenli bireyler haline getirecektir. Bugün burada sergileyecekleri gösteriler, etkinlikler, ve atölye çalışmaları onların yaratıcılığını, öğrenme isteklerini ve sosyal becerilerini gözler önüne serecektir. Çocuklarımızın bu güzel eğitim yolculuğunda yalnız olmadıklarını hissettirmek ve onlara en iyi şekilde rehberlik etmek, hepimizin ortak sorumluluğudur."

Okul öncesi eğitimde %100 okullaşma hedefi doğrultusunda devam eden faaliyetler kapsamında ilimiz genelinde inşaatları tamamlanan 15 yeni anaokulumuzun 150 derslik ile 2024-2025 eğitim öğretim yılından itibaren hizmete sunulacağını vurgulayan Valimiz Sayın İsmail Ustaoğlu konuşmalarında, "Bir insanı geliştirmek toplum değişimini gerçekleştirmek demektir. Bu da ancak eğitimle mümkündür. Eğitimin şüphesiz bütün alanları önemli ve öncelikli olmakla birlikte, en belirleyici ve en önemli alanı okul öncesi eğitimdir. Bakanlığımızın hedeflerinden birisi de okul öncesi okullaşmanın artırılmasıdır. Eğitimi bir ağaca benzetecek olursak, köklerinin okul öncesi dönem olduğunu söyleyebiliriz." ifadelerini kullandı.

Atatürk Şehir Hastanesi Anaokulu öğrencilerimizin "Ritim Gösterisi", Şehit Mesut Yağan Anaokulu öğrencilerimizin "Jimnastik Gösterisi", Ömer Kurşun Anaokulunun "Müzikli Dans Gösterisi" ve Özel Mini Kulüp Anaokulunun "Yedi Bölge Yedi Oyun Türkiye Gösterisi" büyük beğeni topladı.

Şenliğin ödül töreni bölümünde, "Yüz Yüze 100 Çocuk Oyunu Resim Yarışması"nda dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi. Valimiz Sayın İsmail Ustaoğlu, okul öncesi kademesinde birinci olan Ömer Çavuş Anaokulu öğrencisi Serenay Işık, ilkokul kademesinde birinci olan İstiklal İlkokulu öğrencisi Zeynep Kahraman ve ortaokul kademesinde birinci olan Çiğdem Batubey Ortaokulu öğrencisi Hira Dikerleroğlu'na ödüllerini verdi. Bu ödüller, öğrencilerimizin sanatsal yeteneklerini geliştirmelerine ve özgüven kazanmalarına büyük katkı sağladı.

Stantların açılışı ve gezilmesiyle devam eden etkinlikte, her anaokulumuz farklı bir etkinlik hazırladı. Ebru sanatı, yüz boyama, kum boyama, oyun hamuru etkinlikleri, balon şişirme, robotik kodlama, bez boyama, sihirli boya, takı tasarımı, ahşap boyama gibi çeşitli atölyeler çocuklarımız ve aileleri tarafından büyük ilgi gördü.

Etkinliğin ana teması, çocukların yaratıcı becerilerini ve sosyal yeteneklerini geliştirmek üzerine kuruldu. Özellikle sanat ve el işi etkinlikleri, çocukların hayal güçlerini kullanarak eserler yaratmalarına olanak tanıdı. Veliler de bu süreçte çocuklarına destek olarak, onların yeteneklerini keşfetmelerine yardımcı oldu. Şenlik boyunca çocukların yüzlerinde eksik olmayan mutluluk ve heyecan, etkinliğin ne kadar başarılı geçtiğini gösterdi.

Şenlik, "Yüz Yüze 100 Çocuk Oyunu" kapsamında belirlenen oyunların oynatılmasıyla sona erdi. Çocuklar, öğretmenleri eşliğinde "Benim Bir Atım Var", "Eski Minder" ve "Sandalye Kapmaca" gibi oyunları oynayarak eğlenceli vakit geçirdi. Bu şenlik; çocuklarımızın sosyal, fiziksel ve zihinsel gelişimlerine katkıda bulunmanın yanı sıra, Balıkesir'de eğitim ve kültür alanında önemli bir buluşma noktası oldu.

 

31-05-202431-05-202431-05-202431-05-202431-05-202431-05-202431-05-202431-05-202431-05-202431-05-202431-05-202431-05-202431-05-202431-05-202431-05-2024

altieylul10meb.gov.tr Bahçelievler Mahallesi Sanat Okulu caddesi No1/18 Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 244 45 11 / 95 / 99

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.