BALIKESİR ALTIEYLÜL İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okullar Çevresinde Alınacak Güvenlik Tedbirleri

Okullar Çevresinde Alınacak Güvenlik Tedbirleri

Karar No           : 2

Toplantı Tarihi : 02/02/2018

Toplantı Yeri     : İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

                            Toplantı Salonu

 

2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı 2. Dönem

Okullar Çevresinde Alınacak Güvenlik Tedbirleri Toplantısı Kararları

 

1. Emniyet Müdürlüğünce “Polis İrtibat Görevlileri” uygulamasına devam edilmesi, görevlendirilen personelin okul idaresi ile etkin bir şekilde işbirliği içerisinde olması sağlanacak. Okul çevresi ile ilgili risk analizleri tamamlanacak ve güncellenecek.

 

2. Okulların bulunduğu çevrelerde meydana gelen suç türleri, sayıları ve çevresel faktörler göz önüne alınarak, okulların risk analizleri tekrar gözden geçirilerek planlamaların güncelleştirilmesi kararlaştırıldı.

 

3. Tüm okullarımızda bugüne kadar meydana gelen suç istatistikleri, okulların fiziksel güvenliği ve mevkileri ile çevresel etkenler göz önünde bulundurularak güvenlik değerlendirmesi yapılacak ve okullar güvenlik yönünden öncelikli gruplarda değerlendirilecek. Bu kapsamda öncelikli okullarda; çocuk, asayiş, narkotik ve trafik birimlerinden ekiplerin bulundurulması kararlaştırıldı.

 

4. Güvenlik birimlerince görevlendirilen koordinasyon görevlilerinin 1. derece öncelikli okullarda sorumlu olduğu okul yöneticileri ile haftada 1, 2. derece öncelikli okullarda 15 günde bir, 3. derece okullarda ise ayda 1 görüşme yapması karara bağlandı.

 

5. Okul ve çevresinde güvenli eğitim koordinasyon görevlilerince yapılan değerlendirmeler sonucunda, risk faktörlerinin ortadan kaldırılmasına yönelik tedbirler diğer kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde Çocuk Şube Müdürlükleri koordinesinde alınması sağlanacaktır.

 

6. Okulla ilişkisi bulunmayan kişiler okul yönetimi ve güvenlik birimleri ile işbirliği içinde çalışarak bu kişiler okul çevresinden uzaklaştırılacak, gerekirse cezai işleme tabi tutulacağı kararlaştırıldı.

 

7. Okula yakın mekanlarda öğrencilere sigara, alkol, bali, tiner, bonzai vb gibi insan sağlığını tehlikeye atan maddelerin satışı sıkı bir şekilde denetlenecek, bu kişilere kesinlikle müsaade edilmeyecektir. Gerektiğinde cezai işlem uygulanacaktır.

 

8. Okul çevrelerindeki metruk binaların okul idareleri ve güvenlik kuvvetlerince tespit edilerek Altıeylül Belediye Başkanlığı’na bildirilmesi ve gerektiğinde yıkım kararının alınması sağlanacak.

 

9. Okul çevresinde hizmet veren kafe, kahvehane vb yerlerin ruhsat belgelerinin olup olmadığı, belediye ekiplerince daha sık denetlenmesi sağlanacak.

 

10. İlçe merkezimizde öğrenci servislerinin ve taşımalı eğitim yapılan okulların taşıma araçlarının emniyet ve jandarma trafik birimlerince ve okul idaresi ile işbirliği içinde, gerektiğinde okul aile birlikleri ile de işbirliği içinde denetimleri sağlanacaktır.

 

11. Servis ve taşımalı eğitim araç şoförlerinin güvenlik soruşturmaların daha özenli yapılarak suç kaydı tespit edilenlere servis taşımacılığı yaptırılmaması sağlanacak.

 

12. Okul rehberlik servisleri ve güvenlik birimleri ile işbirliği yapılarak, belirli aralıklarla servis sürücülerinin trafik adabı ve insan ilişkileri konularında bilgilendirilmesi kararlaştırıldı.

 

13. Okul binalarının ve bahçesinin eğitim-öğretim dışında kullanımından kaynaklanan olumsuz durumların muhtarlık ve okul aile birliğince güvenlik kuvvetlerine iletilmesinde duyarlı olunması sağlanacak.

 

14. Öğrenci giriş ve çıkışları trafik güvenliği açısısından risk teşkil eden okullarımızın önüne öğrenci giriş ve çıkış saatlerinde emniyet trafik timlerince ve belediye zabıta ekiplerince önlem alınması sağlanacak.

 

15. Güvenlik kamerası olmayan okulların ivedilikle bu eksikleri giderilecek, kamera sistemi olan okulların bu sistemleri gözden geçirilip, kent güvenlik sistemlerine entegrasyonu sağlanacak. İlk aşamada il emniyet müdürlüğünce ilçemiz 100. Yıl MTAL ve Cumhuriyet Anadolu Lisesi’ne MOBESE sistemine entegreli güvenlik sistemi kurulacak.

 

16. Okullarda okul güvenlik görevlilerinin (emniyet, jandarma) kantin işletme temsilcileri ve rehber öğretmenlerle görüşerek problemli ve dezavantajlı çocuklar hakkında bilgi alması kararlaştırıldı.

 

 

 

                              Dr. Oktay KAYA                           Ahmet ÖZEN                                             Volkan ÖZ

                                 Kaymakam                          Belediye Başkan Yrd.                          İlçe Jandarma Komutanı

 

 

 

                                                                Güven TÜRKMEN                                    İbrahim ÇELİK

                                                           İlçe Emniyet Müdürü                            İlçe Milli Eğitim Müdürü

altieylul10meb.gov.tr Bahçelievler Mahallesi Sanat Okulu caddesi No1/18 Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 244 45 11 / 95 / 99

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.