BALIKESİR ALTIEYLÜL İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SİZİN ÖDEVİNİZ DÜNYADAKİ NİTELİKLE YARIŞMAK

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bir dizi açılış ve temaslarda bulunmak üzere Balıkesir´e geldi.
SİZİN ÖDEVİNİZ DÜNYADAKİ NİTELİKLE YARIŞMAK

SİZİN ÖDEVİNİZ DÜNYADAKİ NİTELİKLE YARIŞMAK

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bir dizi açılış ve temaslarda bulunmak üzere Balıkesir´e geldi.

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Balıkesir’de ilk olarak hayırsever iş insanı Nazmi Yarış tarafından yaptırılan Yarış Ortaokulunun açılışına katıldı.

Açılışta Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Milletvekili Belgin Uygur, Garnizon ve 9. Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Kemal Turan, Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarının yönetici ve temsilcileri, öğretmenler ile öğrenciler de hazır bulundu.

 

BİLGİYİ ÜRETEN VE İŞLETEN TOPLUMLAR ÖN PLANA ÇIKMAYA BAŞLADI

Açılışta konuşan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Balıkesir´in her yönüyle kendi kendine yeten bir şehir olduğunu söyledi. Balıkesir´in sadece sanayi, tarım ve turizmde ön plana çıkmadığını ifade eden Bakan Dönmez, Balıkesir´in doğal kaynakları diğer illerimize göre zengin. Bu kaynakların orada yatıyor olması, yukarıya çıkartmadan, ekonomiye kazandırmadan bir anlam ifade etmediğini söylemem gerekiyor. Onun için de kaliteli insan kaynağına ihtiyacımız var. İnsanoğlu tarihine baktığımız zaman, ne kadar çok toprağım olursa, o kadar çok dünyaya hükmederim anlayışındaydı. Ama sanayi devrimiyle bu yıkıldı. Toprağı çok az olup, sanayiye hükmedenler söz sahibi oldu. Bu geçtiğimiz yüzyılın sonlarına kadar devam etti. Sonra yerini sermaye ve paraya bıraktı. Ama yeni yüzyılda bunların değeri ve anlamı azaldı. Artık bilgiyi üreten, bilgiyi işleten, aklını ona katan ve katma değer üreten toplumlar bu rekabet ortamında öne çıkmaya başladı."dedi.

 

BALIKESİR TÜRKİYE´DEKİ İLLERLE YARIŞMAYACAK

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın liderliği ve yol göstericiliğinde eğitimde ileri hamleler yapacaklarını belirtti. Gelecek yıllarda eğitimdeki değişimlerin meyvesinin alınacağını söyleyen Bakan Selçuk, şöyle konuştu:

"Bu arada Balıkesir´in ayrı bir ödevi var. Yeterince dersliğimiz var, bizim öğretmenimiz ve okulumuz var diyerek, durmamış yerinde ve BENGİ (Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme Projesi) diye bir proje başlatmış. Tam da bizim üzerinde durmak istediğimiz konu bu. Balıkesir, Türkiye´deki illerle yarışmayacak. Yarış Ortaokulu gibi ortaokullar sayesinde dünya ile yarışacak. Sizin ödeviniz dünyadaki nitelikle yarışmak. Sizin ödeviniz Pisa´daki (Uluslararası Eğitim Değerlendirme Testi) sıralamadaki yarışma ilgili ne yaptığınızı göstermek, yükselmek, yücelmek ve ilerlemektir. O sebeple ben Balıkesir gibi illerimizin yeni bir ödevi olduğunu vurguluyorum ve sizden öncülük etmenizi istiyorum. Bizim, altyapısı çok büyük ölçüde tamamlanmış, tam gün eğitim yapan illerimizin bir kısmıyla ilgili bir çalışmamız olacak inşallah. O çalışma içinde Balıkesir de var. Balıkesir´de eğitim niteliğinin yükselmesi için çalışıp, gayret sarf edeceğiz."dedi.

 

DAVAMIZ KÜRESEL REKABET

Bakan Selçuk, daha sonra Öğretmenevinde öğretmenlerle bir araya geldi. Burada öğretmenlere seslenen Bakan Selçuk, Türkiye´de çok güzel işlerin yapıldığını belirterek, artık Türkiye´nin eğitimdeki hedefinin nicelik olarak eksiklerini gidermekten, dünyayla yarışmaya doğru giden bir hedef olacağını ifade etti. Bakan Selçuk,  "Bunu yaparken üniversitede öğretmen yetiştirme süreciyle uğraştığım yılları hatırlıyorum. Yüz binlerce meslektaşımla karşı karşıya gelme imkânımız oldu. İstiyorum ki bu ülkenin güzel çocukları için her birinin gözünün parıldaması için okullarımızda var olan her bir çocuğumuz için bir gelecek ışıltısı yayalım." diye konuştu. Bu çocuklar, bu memleket için bir şeyler yapılması gerektiğini vurgulayan Selçuk, şunları söyledi: "Bu bir bakkal, havuz ödevi değil, bu bir millet, ülke ödevi. O yüzden hep beraber olacağız. O yüzden ayırıp kayırmayacağız. O yüzden bütün çocuklara kendi öz evladımız gibi bakacağız. Eğer biz bu çocuklarla bir mesafe alabilirsek tatmin olmuş bir şekilde ´Biz de vazifemizi elimizden geldiği kadar yaptık.´ diyeceğiz."

 

02-11-201802-11-201802-11-201802-11-201802-11-201802-11-201802-11-201802-11-201802-11-201802-11-201802-11-201802-11-201802-11-201802-11-201802-11-201802-11-201802-11-201802-11-201802-11-201802-11-2018

altieylul10meb.gov.tr Bahçelievler Mahallesi Sanat Okulu caddesi No1/18 Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 244 45 11 / 95 / 99

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.