BALIKESİR ALTIEYLÜL İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Üreten Nesil, Gelişen Toplum Projesi protokolü imzalandı

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Altıeylül Belediyesi ve Balıkesir Üniversitesi tarafından yürütülecek olan Üreten Nesil, Gelişen Toplum Projesi protokolü imzalandı
Üreten Nesil, Gelişen Toplum Projesi protokolü imzalandı

Altıeylül İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Altıeylül Belediyesi ve Balıkesir Üniversitesi arasında ‘Üreten Nesil, Gelişen Toplum’ projesinin protokolü imzalandı.

Üreten Nesil, Gelişen Toplum Projesinin amacı; Altıeylül İlçemizde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı tüm ortaokullarda eğitim gören 11-14 yaş arası kız-erkek öğrencilerin teknolojik bilgi ve becerilerini arttırmaya katkı sağlamak, mühendislik eğitimine yönlendirmek amacıyla rehberlik yapmak, teknolojinin tüketim boyutundan ziyade üretici olarak farkındalığını artırmak, öğrencilerin kodlama, 3D Tasarım ve modelleme ile robotik faaliyetlerinde onlara rehberlik etmektir.

Ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın “Türkiye’nin 2023 hedeflerinin en önemli unsurlarından biri de bilişimde tüketen değil üreten ülke olma arzusudur.” düsturundan hareketle öğrencilerimizin teknolojiyi kullanıcı boyutundan üretici boyutuna geçmelerinde ışık tutması amaçlanmaktadır. Bununla birlikte 2017 yılının bilişimde gelişim yılı olması sebebiyle eğitim ortamlarına kazandırdığımız donanımlarla öğrencilerimizin bu teknolojik imkânlara ulaşması hedeflenmektedir.

Proje kapsamında yapılacak etkinlikler öğrencilerimizin araştırmacı niteliklere sahip kişiler olarak yetişmelerine katkı sağlayarak boş zamanlarını verimli bir şekilde geçirmeleri için çeşitli olanaklar sağlayacaktır. Uygulanacak eğitimler problem çözme ve analitik düşünme becerisinin geliştirilmesini sağlayarak öğrencilerimizin akademik başarılarını destekleyecektir. Öğrencilerimizin yeteneklerini keşfedebilmeleri, yeni öğretim yöntemlerinde hayal etmelerini sağlayarak hayal ettiklerini gerçeğe dönüştürmeleri ve tüketen bireylerden üreten bireyler haline gelmeleri için eğitim alabilecekleri  atölye ve laboratuvarlar kurulacaktır. Yapılan etkinlikler mesleki yönlendirme ve mühendislik alanında hedef belirlemelerini kolaylaştıracaktır.

Üreten Nesil, Gelişen Toplum Projesi Protokol töreni Altıeylül Belediyesi Başkanlık makamında gerçekleşti. Altıeylül Belediye Başkanı Sayın Zekai Kafaoğlu, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Kerim Özdemir ve Altıeylül İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın İbrahim Çelik projenin protokolünü imzaladılar.

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın İbrahim Çelik, 28 ortaokulda 8352 ortaokul öğrencisinin projeden faydalanacağını ifade ederek, “Hedefimiz öğrencilerimiz arasından geleceğin mimarlarını, tasarımcılarını yetiştirmek.  Öğrencilere verilen değer çok önemli. 3 kurumun birlikte hareket ederek ülkemizde örnek teşkil edecek bir çalışma yürütmesi önemli” dedi.

Balıkesir Üniversite Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir de “Üniversite olarak Balıkesir’in bir kurumuyuz. Üniversiteler şehrin aynasıdır, şehir oradan ışık alır. Üniversite olarak Balıkesir gençliğinin hizmetindeyiz. Balıkesir gelişmiş bir şehir olması için elimizden gelen her türlü katkıya hazırız” diye konuştu.

Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu da “Ortaokulda okuyan öğrencilerimiz hayal ettiklerini gerçeğe dönüştürecekler. Milli Eğitim Müdürlüğü, Balıkesir Üniversitesi ve Altıeylül Belediyesi olarak ortaklaşa çalışma gerçekleştireceğiz. İlçemizde bulunan Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu ile Şehit Ömer Faruk İmam Hatip Ortaokulu’nda atölyeler ve laboratuvarlar kurulacak, öğrenciler 3D teknolojisi ile gelecek inşa edecekler, öğrencilerin ufukları açılacak. Öğrenciler yeni şeyleri keşfedecekler. Öğrencilerimiz derslerinin dışında ciddi eğitim alacaklar. Sadece tüketen değil üreten, okuyan, katkı sağlayan bir nesil olacak” dedi.

 

25-03-201725-03-201725-03-201725-03-201725-03-201725-03-201725-03-201725-03-201725-03-201725-03-201725-03-201725-03-201725-03-201725-03-201725-03-2017

altieylul10meb.gov.tr Bahçelievler Mahallesi Sanat Okulu caddesi No1/18 Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 244 45 11 / 95 / 99

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.